Alessandra MUSSOLINI
  • Alessandra
    MUSSOLINI
  • Group of the European People's Party (Christian Democrats)
  • Member
  • Italy Forza Italia
  • Date of birth: 30 December 1962, Roma

Member

  • LIBE Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
  • DACP Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly

Substitute

  • ENVI Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
  • FEMM Committee on Women's Rights and Gender Equality
  • D-IN Delegation for relations with India

Most recent activities

Motion for a resolution on the European Public Prosecutor’s Office and Eurojust

28-09-2016 B8-1054/2016

Asylum: provisional measures in favour of Italy and Greece (A8-0236/2016 - Ska Keller)

15-09-2016 P8_CRE-PROV(2016)09-15(12.4)
  • @cirorescigno Saluti
    29/09/2016 21:53 - twitter
  • @forza_italia Grazie a @tonicapuozzo1 per quanto ha regalato questa sera agli Italiani per bene! #AuguriPresidente
    29/09/2016 21:52 - twitter
  • @TS1078 @repubblicait @scoRAGGIati1 Diciamo che sarebbe buona norma informarsi leggendo tutto. Poi c'è anche chi non legge proprio...
    29/09/2016 19:04 - twitter
  • @TS1078 @repubblicait @scoRAGGIati1 Si, si, gomblotto
    29/09/2016 17:55 - twitter
  • 29/09/2016 10:56 - twitter
  • 29/09/2016 10:56 - twitter

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    10E261
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T10050
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postal address

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 10E261
    1047 Brussels