Ioannis KASOULIDES
  • Ioannis
    KASOULIDES
  • Cyprus
  • Born on 10 August 1948, Lefkosia

Curriculum vitae (The MEP is solely responsible for the information published)


Graduate in Medicine (MD) (Lyons, 1974); Specialised in geriatrics at London Hospital (1981).

Hospital doctor and lecturer (London, 1975-1981); Geriatrician in Nicosia (1981-1993).

Various posts in the Democratic Rally (DISY) (1981-1989); Chair of the DISY Youth Movement (1990-1993); Member of the DISY Political Bureau (from 1993).

Member of the Cypriot House of Representatives - Deputy for Nicosia (May 1991 - March 1993).

Government spokesman (March 1993 - April 1997); Minister of Foreign Affairs (April 1997 - March 2003).

Member of the European Parliament (2004-2009).

Founder of DDK Strategy and Public Affairs Ltd (Communications and Crisis Management Consultants) (July 2003).

DISY candidate for the office of President of the Republic of Cyprus (February 2008 elections).

Commander of the Order of the Phoenix (Hellenic Republic); Commander of the Order of Merit (Hellenic Republic); Commander of the Order of Xirka (Malta); Commander of the Order of the Cedar (Lebanon); Commander of the Order of the Knights of the Holy Sepulchre; Palestinian Bethlehem 2000 Award; Athens Municipality Highest Distinction Award.

Europarl TV