Jeroen LENAERS
  • Jeroen
    LENAERS
  • Group of the European People's Party (Christian Democrats)
  • Member
  • Netherlands Christen Democratisch Appèl
  • Date of birth: 29 April 1984, Stramproy

Vice-Chair

  • DASE Delegation for relations with the countries of Southeast Asia and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)

Member

  • EMPL Committee on Employment and Social Affairs

Substitute

  • LIBE Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
  • DCAS Delegation to the EU-Kazakhstan, EU-Kyrgyzstan, EU-Uzbekistan and EU-Tajikistan Parliamentary Cooperation Committees and for relations with Turkmenistan and Mongolia

Most recent activities

Unpaid internships at the European Commission

14-07-2017 E-004895/2017 Commission

Visa liberalisation for Georgia

30-06-2017 E-004418/2017 Commission

Human rights situation in Indonesia

15-06-2017 P8_CRE-PROV(2017)06-15(4.3)
  • @a_jongerius PvdA verkiezingsavond? 😜
    22/08/2017 21:35 - twitter
  • @a_jongerius Het is proeven he 😄
    22/08/2017 21:31 - twitter
  • #pt omdat het zo briljant is https://t.co/9FBVLzM6DY
    22/08/2017 21:11 - twitter
  • Sloveense Bierfontein. Uitvinding van de eeuw 😄 https://t.co/o0NC0f2MPb
    22/08/2017 21:06 - twitter
  • RT @StevePeers: Your concern for British fishing might be credible - if you even occasionally showed up at the European Parliament fisheries committee https://t.co/pARrRqfQU4
    22/08/2017 18:27 - twitter
  • RT @WorldSnooker1: Massive moment! 👊 Brecel gives the big one as he clears up to steal the frame from Murphy, now 8-5 up! #ChinaChampionship @Eurosport_UK https://t.co/et7JzChb3w
    22/08/2017 14:53 - twitter

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    08E209
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T09032
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex