Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR
  • Juan Fernando
    LÓPEZ AGUILAR
  • Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament
  • Member
  • Spain Partido Socialista Obrero Español
  • Date of birth: 10 June 1961, Las Palmas

Vice-Chair

  • DACP Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly

Member

  • LIBE Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs

Substitute

  • AFET Committee on Foreign Affairs
  • DEVE Committee on Development
  • DASE Delegation for relations with the countries of Southeast Asia and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)

Most recent activities

Transatlantic data flows (debate)

25-05-2016 P8_CRE-PROV(2016)05-25(18)

Mandatory automatic exchange of information in the field of taxation (A8-0157/2016 - Dariusz Rosati)

12-05-2016 P8_CRE-PROV(2016)05-12(10.1)
  • @Anicasios_Bar no lo h apoyado. Vote para q cmpareciese Cañete
    27/05/2016 13:50 - twitter
  • Intervención de López Aguilar en el debate sobre los flujos transatlánticos de datos: https://t.co/bEY8ihFy0f
    27/05/2016 01:21 - twitter
  • López Aguilar: fotos de la misión en Israel en calidad de Presidente del Grupo de Trabajo de Antisemitismo del P.E.: https://t.co/Mu8ydNmVRN
    24/05/2016 09:46 - twitter
  • Agenda 25 de mayo 2016. López Aguilar recibe a un grupo de estudiantes del Master en Gobernanza y Derechos Humanos: https://t.co/kuqsIilpnq
    23/05/2016 22:51 - twitter
  • Agenda 24 mayo 2016. Ponencia: "La transparencia en el derecho europeo". https://t.co/DTqGIn4DkW
    23/05/2016 22:44 - twitter

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    11G258
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T07147
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postal address

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 11G258
    1047 Brussels

Europarl TV