Search

Assistants

Type

Members

Eva BABKOVA Service providers Jiří MAŠTÁLKA
Romana BABKOVA Paying agents Kateřina KONEČNÁ Jiří MAŠTÁLKA
Ivana BACE Local assistants Dubravka ŠUICA
Jacek BACHANSKI Local assistants Jarosław KALINOWSKI
Iuliana Manuela BADANOIU Local assistants Adina-Ioana VĂLEAN
Theodor BADER Local assistants Angelika NIEBLER
Iolanda Marlena BADILITA Accredited assistants Monica MACOVEI
Alexandra BAERTL Accredited assistants Karoline GRASWANDER-HAINZ
Isabel BAEZ LECHUGA Accredited assistants Enrique GUERRERO SALOM
Federica BAGGIO Accredited assistants Marco ZANNI
Gloria BAGNARIOL Accredited assistants Curzio MALTESE
Sébastien BAGUEREY Trainees Hugues BAYET
Nusrut Nisa BAHADUR Accredited assistants (grouping) Bas EICKHOUT Judith SARGENTINI
Sandra BAHN Local assistants Hermann WINKLER
BAICU VIRGIL BIROU EXPERT CONTABIL Paying agents Iuliu WINKLER
Catrin BAIER Accredited assistants Christian EHLER
Heather Anne BAILEY Accredited assistants Thierry CORNILLET
Marta BAJEN GONZALO Accredited assistants Sergio GUTIÉRREZ PRIETO
Eszter Bako Accredited assistants Julia REDA
Kinga BAKOS Accredited assistants György HÖLVÉNYI
Bruno BAKULA Trainees Dubravka ŠUICA
Elena BALABINA Paying agents Georgi PIRINSKI
Radomir - Gabriel BALANEAN Accredited assistants Claudiu Ciprian TĂNĂSESCU
Andrea BALAZS Trainees Andor DELI
Martin BALBACHEWSKI Trainees Patricia LALONDE
Jesmar BALDACCHINO Local assistants Therese COMODINI CACHIA
BALDWINS LTD (former TURNER PEACHEY LIMITED) Paying agents Jill SEYMOUR
Davide Gregorio BALENA Local assistants Alberto CIRIO
Alastair James BALLANTYNE Accredited assistants Seb DANCE
Laura BALLARIN CEREZA Accredited assistants (grouping) Clara Eugenia AGUILERA GARCÍA Inés AYALA SENDER José BLANCO LÓPEZ Soledad CABEZÓN RUIZ Jonás FERNÁNDEZ Iratxe GARCÍA PÉREZ Eider GARDIAZABAL RUBIAL Enrique GUERRERO SALOM Sergio GUTIÉRREZ PRIETO Ramón JÁUREGUI ATONDO Javi LÓPEZ Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Inmaculada RODRÍGUEZ-PIÑERO FERNÁNDEZ Elena VALENCIANO
Javier BALLINA DIAZ Local assistants (grouping) Clara Eugenia AGUILERA GARCÍA Inés AYALA SENDER José BLANCO LÓPEZ Soledad CABEZÓN RUIZ Jonás FERNÁNDEZ Iratxe GARCÍA PÉREZ Eider GARDIAZABAL RUBIAL Enrique GUERRERO SALOM Sergio GUTIÉRREZ PRIETO Ramón JÁUREGUI ATONDO Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Inmaculada RODRÍGUEZ-PIÑERO FERNÁNDEZ Elena VALENCIANO
Javier BALMASEDA DOMINGUEZ Local assistants Maite PAGAZAURTUNDÚA RUIZ
Filip BALTA Trainees Marijana PETIR
Marius BALU Service providers Marian-Jean MARINESCU
Kristina BALUNOVA Accredited assistants Ivan ŠTEFANEC
Felix BANASZAK Local assistants (grouping) Sven GIEGOLD Terry REINTKE
Boleslaw BANASZKIEWICZ Local assistants Karol KARSKI
Ovidiu-Mircea BANCHES Local assistants Traian UNGUREANU
Maria Manuel BANDEIRA Local assistants Ana GOMES
Anita Emma BANFI Accredited assistants Patrizia TOIA
Marius BANNEFELD Local assistants Renate SOMMER
Matteo Francesco Bannerman Accredited assistants Fulvio MARTUSCIELLO
Jose Eduardo BAPTISTA VIEIRA Accredited assistants Nuno MELO
Blaise Maxime Pascal BAQUICHE Accredited assistants Jacqueline FOSTER
Claudia Kinga BARA Accredited assistants Ildikó GÁLL-PELCZ
Jasmine BARAHMAN Accredited assistants Flavio ZANONATO
Michal BARAN Local assistants Marek JUREK
Rafal BARANSKI Local assistants Beata GOSIEWSKA
Cristiano BARATTINO Accredited assistants Renata BRIANO
Barbara Stefanska BIURO FINANSOWO-KSIEGOWE "BATAX" Paying agents Lidia Joanna GERINGER de OEDENBERG
Ivana BARBARIC Local assistants Ruža TOMAŠIĆ
Clara BARBARINI Accredited assistants Raffaele FITTO
Nicoletta Barbato Local assistants Lorenzo CESA
Lucia BARBIER Trainees Peter LIESE
Rodrigo BARBOSA DE OLIVEIRA Accredited assistants Carlos ITURGAIZ
Arunas BARBSYS Local assistants Laima Liucija ANDRIKIENĖ
Valentina BARBUTO Accredited assistants Piernicola PEDICINI
Romain BARELLE Local assistants Nicolas BAY
Benedetta BARELLI Trainees Antonio TAJANI
Giuseppe BARILE Local assistants Isabella ADINOLFI
Tiziana BARILOTTI Accredited assistants David-Maria SASSOLI
Maria BARITAKI Trainees Kostas CHRYSOGONOS
SEBASTIEN M. S. BARLES Accredited assistants Michèle RIVASI
Nicolas BARRA Trainees Javier NART
Amarilia Fernandes Luis BARRADAS Local assistants João FERREIRA
Lucie BARREIRA Assistants to the Vice-Presidency/to the Quaestorate Sylvie GUILLAUME
Tiago Barreto Caldeira Antunes Accredited assistants Pedro SILVA PEREIRA
Philippe BARRUEL Accredited assistants Dominique MARTIN
Claudia BART Local assistants Elmar BROK
Theresa Bart Trainees Reinhard BÜTIKOFER
Colin BARTIE Local assistants David MARTIN
Patricia BARTIE Local assistants David MARTIN
Maciej BARTKOW Local assistants Bolesław G. PIECHA
Giovanna BARTOCCELLI Local assistants Caterina CHINNICI
David Bartolo Service providers Miriam DALLI
Lorena BARTOLOME PEREZ Accredited assistants Francisco José MILLÁN MON
Giovanni BARTOLONI Local assistants Enrico GASBARRA
Jan BARTONICKA Accredited assistants Stanislav POLČÁK
Andrea BASSAN Accredited assistants Isabella DE MONTE
Sandra BASSOTTI Local assistants Roberto GUALTIERI
Lorena BASSY GUERRERO Local assistants (grouping) Clara Eugenia AGUILERA GARCÍA Inés AYALA SENDER José BLANCO LÓPEZ Soledad CABEZÓN RUIZ Jonás FERNÁNDEZ Iratxe GARCÍA PÉREZ Eider GARDIAZABAL RUBIAL Enrique GUERRERO SALOM Sergio GUTIÉRREZ PRIETO Ramón JÁUREGUI ATONDO Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Inmaculada RODRÍGUEZ-PIÑERO FERNÁNDEZ Elena VALENCIANO
Geraldine BASTIEN LE GOURRIEREC Local assistants (grouping) Angélique DELAHAYE Brice HORTEFEUX
Jimmy Anna Hubertus BASTINGS Accredited assistants (grouping) Wim van de CAMP Esther de LANGE Jeroen LENAERS Lambert van NISTELROOIJ Annie SCHREIJER-PIERIK
Raluca-Mihaela BATAGOIU Local assistants Sorin MOISĂ
Quentin BATAILLON Accredited assistants Jérôme LAVRILLEUX
LAURA BATALLA ADAM Accredited assistants (grouping) Ismail ERTUG Rebecca HARMS Alexander Graf LAMBSDORFF Javi LÓPEZ Marietje SCHAAKE Jordi SOLÉ Paul TANG
Jacqueline BATE Local assistants Linda McAVAN
Danny BATES Local assistants Jean LAMBERT
Jean-Francois BATHELIER Local assistants Philippe LOISEAU
Barbara BATTAGLIA Local assistants Eleonora FORENZA
Cristina BATTISTELLA Local assistants Alessia Maria MOSCA
Sara BATTISTI Local assistants Roberto GUALTIERI
Francesco BATTISTONI Local assistants Antonio TAJANI
Norbert BAUMGÄRTNER Paying agents Kerstin WESTPHAL
Judit BAUMHOLCZER Accredited assistants Miriam DALLI
Monika BAUNACH Local assistants Keith TAYLOR
Achim BAUR Service providers Daniel CASPARY
Andreas BAUR Paying agents Alexander Graf LAMBSDORFF
Liene BAUSKA Local assistants Inese VAIDERE
Thekla BAUWENS Paying agents Klaus BUCHNER Arne GERICKE
Jurgita BAUZIENE Accredited assistants Viktor USPASKICH
Alison BAXTER Local assistants (grouping) Paul BRANNEN Jude KIRTON-DARLING
Charlotte BAYER Trainees Werner LANGEN
Samuel Theo BAYLET Accredited assistants Christine REVAULT D'ALLONNES BONNEFOY
Juan BAYOD RODRIGO Trainees José Ignacio SALAFRANCA SÁNCHEZ-NEYRA
Hector BAYONAS HERNANDEZ Accredited assistants Jasenko SELIMOVIC
Jose Luis BAZAN LOPEZ Service providers György HÖLVÉNYI
Luca BAZZANELLA Trainees Elisabetta GARDINI
Alex Bazzaro Local assistants Lorenzo FONTANA
BDO AGITAS GmbH Paying agents Heinz K. BECKER Othmar KARAS Elisabeth KÖSTINGER Paul RÜBIG Claudia SCHMIDT
BDO ARBICON GmbH Paying agents Tiemo WÖLKEN
Sarah BEADSWORTH Local assistants James CARVER
Mark BEATTIE Local assistants Diane DODDS
Marie BEAUX Accredited assistants Tokia SAÏFI
Irina-Brindusa BECCIU (STIRBULESCU) Local assistants Doru-Claudian FRUNZULICĂ
Christian BECK Accredited assistants Sven GIEGOLD
Frederic BECK Trainees Cornelia ERNST
Sarka BEDNAROVA Local assistants Jan KELLER
Teresa BEDNARSKA Local assistants Zbigniew KUŹMIUK
Katie BEELAERTS VAN BLOKLAND Local assistants Marietje SCHAAKE
Ilonka BEENEN Local assistants Olaf STUGER
Eleonora BEENTJES Accredited assistants Margot PARKER
Laurence BEGOU Accredited assistants Kaja KALLAS
Daniel BEHMENBURG Local assistants Jens GEIER
BEHNKE-KOENIGSMANN WP/STB/RAE Paying agents Herbert REUL
Georg BEHREND Local assistants Martin SONNEBORN
Jan BELARDI Trainees Michaela ŠOJDROVÁ
Dimitar BELCHEV Trainees Iskra MIHAYLOVA
Anna BELEVICA Local assistants Artis PABRIKS
Diane BELK Local assistants Julia REID
Romain BELKACEM Local assistants Gilles PARGNEAUX
Andrew Wallace BELL Local assistants Molly SCOTT CATO
Katia BELLANTONE Accredited assistants Michela GIUFFRIDA
Angela BELLASIO Local assistants Angelo CIOCCA
Denis Belli Local assistants Marco ZANNI
Andres BELLMONT ROLDAN Accredited assistants Enrique CALVET CHAMBON
Khadijat Motunrayo Anike BELLO Accredited assistants Claude MORAES
Luca BELLOMO Accredited assistants Elisabetta GARDINI
Alessandro BELLUZZI Local assistants Damiano ZOFFOLI
Haroun Ben Abdallah Local assistants Jean-Marie LE PEN
Marco BENANTI Service providers Ignazio CORRAO
Jitka BENCOVA Local assistants Kateřina KONEČNÁ
Ralf BENDRATH Accredited assistants Jan Philipp ALBRECHT
Régis Benech Local assistants Dominique MARTIN
Attila BENEDEK Accredited assistants István UJHELYI
Maurizio BENEDETTO Accredited assistants Laura FERRARA
Monia BENINI Accredited assistants (grouping) Rosa D'AMATO Marco ZANNI
Lucas Alejandro BENITEZ Trainees Lorenzo CESA
Sofia BENITO KWIECINSKI Accredited assistants Dita CHARANZOVÁ
BENJAMIN KRIEGER SCS Service providers Gesine MEISSNER
Sarah BENKE Accredited assistants Terry REINTKE
Carola BENNATO Accredited assistants Pier Antonio PANZERI
Derek BENNETT Local assistants James CARVER
Nuno Miguel BENOLIEL DE CARVALHO WAHNON MARTINS Accredited assistants Fulvio MARTUSCIELLO
Anne Hedeager BENTSEN Accredited assistants Morten LØKKEGAARD
Joana BENZINHO SANTOS Accredited assistants Carlos ZORRINHO
Paola BEOLCHI Paying agents Angelo CIOCCA
CHRISTINUS GRADUS BERENDSEN Accredited assistants Esther de LANGE
Katerina BEREZOWSKA Service providers Michał BONI
Luca BERGAMINI Trainees Angelo CIOCCA
Dieter BERGER Local assistants Peter LIESE
Dirk Alexander BERGER Accredited assistants Elmar BROK
Elina BERGHALL Local assistants Pirkko RUOHONEN-LERNER
Moa Katarina BERGLOF Local assistants Christofer FJELLNER
Anna Lena BERGMANN Accredited assistants (grouping) Burkhard BALZ Reimer BÖGE Elmar BROK Daniel CASPARY Birgit COLLIN-LANGEN Albert DESS Christian EHLER Markus FERBER Karl-Heinz FLORENZ Michael GAHLER Jens GIESEKE Ingeborg GRÄSSLE Monika HOHLMEIER Peter JAHR Dieter-Lebrecht KOCH Werner KUHN Werner LANGEN Peter LIESE Norbert LINS David McALLISTER Thomas MANN Angelika NIEBLER Markus PIEPER Godelieve QUISTHOUDT-ROWOHL Herbert REUL Sven SCHULZE Andreas SCHWAB Renate SOMMER Sabine VERHEYEN Axel VOSS Manfred WEBER Rainer WIELAND Hermann WINKLER Joachim ZELLER
Thomas BERGMANN Accredited assistants Petra KAMMEREVERT
Tanja BERGRATH Accredited assistants Jutta STEINRUCK
Laura BERGSHOEF Trainees Bas EICKHOUT
John Sebastian BERGSTEN Accredited assistants Christofer FJELLNER
Belen Del Pilar BERGUA OLIVEROS Local assistants Verónica LOPE FONTAGNÉ
Grigore BERINTAN-SINTEJUDEAN Local assistants Ioan Mircea PAŞCU
Stefan BERNACIAK Local assistants Zbigniew KUŹMIUK
Izaskun BERNAL CERDEIRA Accredited assistants Eider GARDIAZABAL RUBIAL
Dalila BERNARD Accredited assistants Cristian Dan PREDA
Melanie Charlene Sophie BERNARD Accredited assistants Rachida DATI
Silvia BERNARDI Service providers Renata BRIANO Silvia COSTA
Giulia BERNARDIS Accredited assistants Remo SERNAGIOTTO
Lorenzo Paolo Emanuele BERNASCONI Accredited assistants Matteo SALVINI
Marcus BERNASCONI Local assistants Siôn SIMON
Karin BERNHARD Accredited assistants Elisabeth KÖSTINGER
Dovydas BERNOTAS Trainees Antanas GUOGA
Laurin Heinrich Maximilian BERRESHEIM Accredited assistants Arndt KOHN
Sorcha Berry Local assistants Lynn BOYLAN
Alberto BERTELLI Local assistants David BORRELLI
Roberta BERTERO Local assistants Daniele VIOTTI
Chloe BERTHON Accredited assistants Pervenche BERÈS
Gerald BERTL Accredited assistants Georg MAYER
Petru-Rares BERTZI Accredited assistants Norica NICOLAI
Maris BERZINS Accredited assistants Sandra KALNIETE
Ion Mihai BESCUCA Local assistants Doru-Claudian FRUNZULICĂ
Romain BESSONNET Accredited assistants Jean-Luc SCHAFFHAUSER
Andrea BESTE Service providers Martin HÄUSLING
Ana Claudia BETTENCOURT AMARANTE VERISSIMO Accredited assistants Sofia RIBEIRO
Roberto BETTINELLI Local assistants Massimiliano SALINI
Ivona BEUS-RICHEMBERGH Local assistants Jozo RADOŠ
Hubert BEUSMANS Local assistants (grouping) Wim van de CAMP Esther de LANGE Jeroen LENAERS Lambert van NISTELROOIJ Annie SCHREIJER-PIERIK
Andrea BEYE Trainees Alessia Maria MOSCA
Andrea BEYER Local assistants Werner KUHN
Monika BIALIK-DRUZYCKA Local assistants Michał BONI
Claudio BIANCHI Local assistants Lorenzo CESA
Vanessa BIANCHI Accredited assistants Jean ARTHUIS
Nicolas BIANCO Trainees Isabelle THOMAS
LARISA-MIHAELA BICA Trainees Maria GRAPINI
Ruta BICIUVIENE Local assistants Bronis ROPĖ
Michael Bicker Local assistants Gabriele ZIMMER
Liviu Eduard BIDILICI Trainees Norica NICOLAI
Bettina BIEDER Local assistants Udo VOIGT
Malgorzata BIELAK-SLOMKA Paying agents Mirosław PIOTROWSKI
Agnieszka BIELINSKA Accredited assistants Barbara KUDRYCKA
Maxence Robert BIGER Accredited assistants Virginie ROZIÈRE
Alberto BIGINELLI Accredited assistants Nicola DANTI
Joanna BIGOS Trainees Kazimierz Michał UJAZDOWSKI
Diane Aurore Sylvie BIHANNIC Accredited assistants Sylvie GUILLAUME
Arnaud BILEN Local assistants Ruža TOMAŠIĆ
Ines BILIC Accredited assistants Ruža TOMAŠIĆ
Monika BILINSKA Local assistants Jacek SARYUSZ-WOLSKI
Pauline BILLIOUW Trainees Tom VANDENKENDELAERE
Anna Bilotti Local assistants Isabella ADINOLFI
Adam Pawel BILSKI Accredited assistants Sławomir KŁOSOWSKI
Martin BINDER Local assistants Norbert LINS
Katarzyna BINIASZCZYK Accredited assistants Bogdan Brunon WENTA
Peter BIRGHOFFER Trainees Tamás MESZERICS
Aivars BIRZE Local assistants Inese VAIDERE
Jeanne BISCH Trainees Marek JUREK
Arno BISCHOF Local assistants Jens GEIER
Lars BISCHOFF Local assistants Rainer WIELAND
Lilia BISPO MARTINS Accredited assistants Fernando RUAS
Vedran BISTRICKI Trainees Marijana PETIR
Meshi BITON Trainees Hannu TAKKULA
Barbora BITTNEROVA Local assistants Pavel TELIČKA
BIURO KONSULTINGOWO - KSIEGOWE MALGORZATA MARTKO Paying agents Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA
BIURO KSIEGOWO-PRAWNE LAZARSKI IRENEUSZ Paying agents Jarosław KALINOWSKI Zbigniew KUŹMIUK
Biuro Rachunkowe "AnKa" Anna Kasprzak Paying agents Jarosław WAŁĘSA
BIURO RACHUNKOWE "BIT" s.c KOLOS Adam Paying agents Sławomir KŁOSOWSKI
Biuro Rachunkowe "Jota" Irena Marszalik-Okon Paying agents Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN
BIURO RACHUNKOWE -P.H.U ZBIGNIEW WYSOCKI Paying agents Anna Elżbieta FOTYGA
BIURO RACHUNKOWE BARBARA LICHTBLAU Paying agents Jerzy BUZEK
Biuro Rachunkowe FENIG Joanna Chwastek Paying agents Michał MARUSIK Stanisław ŻÓŁTEK
Biuro Rachunkowe KONSENS Sp. z o.o. Paying agents Danuta Maria HÜBNER Dariusz ROSATI
BIURO RACHUNKOWE LAZAR TERESA Paying agents Tadeusz ZWIEFKA
Biuro Rachunkowe Optima SP. Z O.O. Paying agents Adam SZEJNFELD
BIURO RACHUNKOWE PKK Sp.z.o.o Paying agents Janusz KORWIN-MIKKE
Biuro Uslug Podatkowych PIT S.C. BorzemskaKrawczyk Paying agents Ryszard Antoni LEGUTKO
AURELIO BIZIOLI Paying agents Luigi MORGANO
Jure BIZJAK Accredited assistants Franc BOGOVIČ
Mark BIZJAN Trainees Patricija ŠULIN
Nevena BJELIS Trainees Ivica TOLIĆ
Beata BJORKVALL Accredited assistants Nils TORVALDS
BKB Brauer, Kwasky, Bayer, Deutsch + Co Paying agents Jutta STEINRUCK
Leif BLANC Local assistants Edouard FERRAND
Eduardo BLANCO BUZON Accredited assistants Clara Eugenia AGUILERA GARCÍA
Irma BLANCO GARCIA Local assistants Marina ALBIOL GUZMÁN
Andres BLANQUET BRU DE SALA Accredited assistants Beatriz BECERRA BASTERRECHEA
Antonia Jose Blas Hidalgo Local assistants Lola SÁNCHEZ CALDENTEY
Mojca BLAS Accredited assistants Igor ŠOLTES
Paulina BLASZCZAK Local assistants Agnieszka KOZŁOWSKA-RAJEWICZ
Ilona BLASZCZYK Local assistants Kosma ZŁOTOWSKI
Benedicte BLAUDEAU Trainees Elisabeth MORIN-CHARTIER
Vera Asenova BLAZHEVA Accredited assistants Filiz HYUSMENOVA
Natalia BLAZQUEZ SOTO Local assistants Javier COUSO PERMUY
Angelika BLESSING Local assistants Rainer WIELAND
Horia BLIDAR Accredited assistants Mihai ŢURCANU
Sebastian Alexander BLOCHING Accredited assistants Arne LIETZ
Jan Michael BLOSS Accredited assistants Ska KELLER
BMB LEITNER,k.s. RENATA BLAHOVA Paying agents Jana ŽITŇANSKÁ
Marinko BOBANOVIC Local assistants Ruža TOMAŠIĆ
Letitia BOBRIC Accredited assistants Javier NART
Daria BOBROWSKA Accredited assistants Janusz KORWIN-MIKKE
Mario BOCCARDI Paying agents Antonio TAJANI
Mateusz BOCHACIK Service providers Ryszard Antoni LEGUTKO
Agathe BOCQUET Accredited assistants Pavel TELIČKA
Agnieszka BOCZKOWSKA Local assistants Bogdan Andrzej ZDROJEWSKI
Livia BODISOVA Accredited assistants József NAGY
Alexandra BODNAR Accredited assistants Andrea BOCSKOR
Zoltan BODOR Local assistants Zoltán BALCZÓ
Sigrid Kristine BOE GANNEBY Accredited assistants (grouping) Jytte GUTELAND Anna HEDH Olle LUDVIGSSON Jens NILSSON Marita ULVSKOG
Benjamin BOEGEL Accredited assistants Manfred WEBER
Max Julius BOEMELBURG Accredited assistants Sabine LÖSING
Stephan BOERNECKE Service providers Martin HÄUSLING
Bartele BOERSMA Trainees Agnes JONGERIUS
Nicolas BOETTGER Trainees Norbert LINS
Ana-Maria BOGDAN Accredited assistants Sorin MOISĂ
Ciprian BOGDAN Accredited assistants Cristian-Silviu BUŞOI
Florian BÖGER Accredited assistants Sven SCHULZE
Marton Bogoly Local assistants Benedek JÁVOR
Adam BOGRYCEWICZ Local assistants Ryszard CZARNECKI
Doris BOGUNOVIC Trainees Tonino PICULA
Dorothea BÖHM Local assistants Ingeborg GRÄSSLE
Fabrice BOIGARD Local assistants Angélique DELAHAYE
Sarah BOITEUX Accredited assistants Petr JEŽEK
Ramon Jaume BOIXADERA BOSCH Accredited assistants Paloma LÓPEZ BERMEJO
Roman BOJANOWSKI Local assistants Anna Elżbieta FOTYGA
Maciej BOKIEJ Local assistants Kosma ZŁOTOWSKI
Pawel BOKIEJ Local assistants Kosma ZŁOTOWSKI
Jeroen BOLCKMANS Local assistants Gerolf ANNEMANS
Sandra BOLDRINI Accredited assistants Claude ROLIN
Mihail BOLEA Service providers Theodor Dumitru STOLOJAN
Joffrey BOLLEE Local assistants Florian PHILIPPOT
Alexandre BOLO Accredited assistants Louis ALIOT
Elisa BOLOGNESE Local assistants Raffaele FITTO
RAPHAELLE BOLOGNINI Accredited assistants Jean-Paul DENANOT
Amelie BON Accredited assistants Pascal DURAND
Brigita BONCINA Paying agents Patricija ŠULIN
Arnaud Alain Bernard Leonce BONDUELLE Accredited assistants Michèle ALLIOT-MARIE
Christine-Marie BONELLO Local assistants Marlene MIZZI
NATALIA JOANNA BONIECKA Trainees Michał BONI
Nicole BONNIE Local assistants Axel VOSS
Stephanie BOON Accredited assistants Hugues BAYET
Paul BOONEFAES Local assistants Sander LOONES
Anna BORAROSOVA Service providers Pál CSÁKY
Mateusz BORATYNSKI Accredited assistants Barbara KUDRYCKA
Gilles BORDELAIS Accredited assistants Julia REDA
Luca Alberto BORDONI Accredited assistants Angelo CIOCCA
Valeria BORDONI Local assistants Antonio TAJANI
Joseph BORG Local assistants Alfred SANT
Jose Carlos BORGES DE SOUSA Local assistants João FERREIRA
Francisco Jose BORGES LOUREIRO Service providers José Inácio FARIA
Piotr BOROWIEC Accredited assistants (grouping) Adam GIEREK Bogusław LIBERADZKI Krystyna ŁYBACKA Janusz ZEMKE
Sara BORRIELLO Trainees Andrea COZZOLINO
Camille Bertrand Sebastien BORTOLINI Accredited assistants Emmanuel MAUREL
Veronika BORYSENKO Trainees Rebecca HARMS
Andrius BORZENKO Local assistants Antanas GUOGA
Cornelis Reinardus BOS Accredited assistants Annie SCHREIJER-PIERIK
Nicoline Adriana BOS Accredited assistants Jan HUITEMA
Krystyna BOSKA Local assistants Bolesław G. PIECHA
Ivan BOTA Service providers Dubravka ŠUICA
Adriana BOTORAGEANU Local assistants Viorica DĂNCILĂ
Rhizlane BOUACHRA Trainees Marc JOULAUD
Soundous BOUALAM Accredited assistants Boris ZALA
Gionata BOUCHE Trainees Iskra MIHAYLOVA
Lamia BOUCHI Trainees Eric ANDRIEU
Colette BOUCKAERT Accredited assistants Jean-Marie CAVADA
Myriam Lakri BOUDJEROUDI Accredited assistants Pascal DURAND
Christophe BOUDOT Local assistants Bruno GOLLNISCH
Constant BOULAY Trainees Arnaud DANJEAN
Cédric Evan Dominique BOURLIER Accredited assistants Michel DANTIN
Athina BOUROU Local assistants Kostas CHRYSOGONOS
Etienne BOUSQUET CASSAGNE Local assistants Steeve BRIOIS
Konstantinos BOVIATSOS Accredited assistants Georgios EPITIDEIOS
Federica BOVOLI Local assistants Paolo DE CASTRO
Adam Thomas BOWERING Accredited assistants Claude MORAES
Aaron BOWMAN Paying agents Diane DODDS
Anita BOYCHEVA-VUTOVA Local assistants Georgi PIRINSKI
Robert BOYLE Accredited assistants Morten Helveg PETERSEN
Irena Boynovska Local assistants Eva MAYDELL
Anna Gabriele BOZECSKI Local assistants Angelika MLINAR
BR INVENT KFT. Paying agents Krisztina MORVAI
Natalia BRACHOWICZ Accredited assistants Marek JUREK
Charlotte Anne-Marie P BRAET Trainees Hilde VAUTMANS
Leonardo BRAGHETTO Local assistants Elisabetta GARDINI
Margherita BRAMBILLA Local assistants Alessia Maria MOSCA
Victoria BRANDEMANN Accredited assistants Peter LIESE
Julia-Isabel BRANDENBURG Trainees Thomas MANN
Ernst BRANDL Service providers Georg MAYER
Max Peter Jakob BRANDT Accredited assistants Gabriele PREUSS
Sylwia BRANKA Local assistants Ryszard CZARNECKI
Hélène BRAS Service providers José BOVÉ
Sniatkowski Adam bras7.pl Biuro Rachunkowe Paying agents Agnieszka KOZŁOWSKA-RAJEWICZ
Johana BRATSKA-KRBCOVA Accredited assistants Michaela ŠOJDROVÁ
Petr BRATSKY Service providers Michaela ŠOJDROVÁ
Alexis BRAUD Accredited assistants Yannick JADOT
Jean Michel BRAUD Local assistants Yannick JADOT
Constantin Marcus BRAUN Accredited assistants Fabio DE MASI
Gina BRAUN-FRIDERICI Accredited assistants Werner LANGEN
Miguel Eduardo BRAVO FORCADE Local assistants Ángela VALLINA
Kristian BRAYKOV Trainees Filiz HYUSMENOVA
Giedre BRAZLAUSKAITE Local assistants Valentinas MAZURONIS
BREARLEY & CO ACCOUNTANTS LTD Paying agents Linda McAVAN
BREDA AFFARSUTVECKLING Revision AB Paying agents Kristina WINBERG
Roy BREEDERVELD Accredited assistants (grouping) Agnes JONGERIUS Kati PIRI Paul TANG
Yvonne Breen Local assistants Diane DODDS
Benjamin BREMER (GROCHOWSKI) Local assistants Ska KELLER
BRENDEL & KOLLEGEN Paying agents Birgit COLLIN-LANGEN
Agata Brice Local assistants Steeve BRIOIS
BRIDEWELLS ACCOUNTANCY Paying agents Nigel FARAGE Raymond FINCH
BRIDEWELLS ACCOUNTANCY Paying agents (grouping) Nigel FARAGE Raymond FINCH
Cole Gene BRIDGES Trainees Peter JAHR
Vineta BRIEDE Accredited assistants Inese VAIDERE
Marta BRIK GALA Local assistants Josep-Maria TERRICABRAS
Mathilde BRILLU Trainees Elisabeth MORIN-CHARTIER
Ana BRINZA Accredited assistants Theodor Dumitru STOLOJAN
Lena Josiane Simone BRISSET Accredited assistants Jean-Paul DENANOT
BRITTA THOMSEN CONSULTING Service providers Ole CHRISTENSEN Jeppe KOFOD Christel SCHALDEMOSE
Helena BRKIC Service providers Ivana MALETIĆ
Nikolina BRKOVIC Accredited assistants Biljana BORZAN
Ema BRNARDIC Accredited assistants Ivana MALETIĆ
Matthew BROADBENT Accredited assistants (grouping) Lucy ANDERSON Paul BRANNEN Richard CORBETT Seb DANCE Neena GILL Theresa GRIFFIN Mary HONEYBALL Jude KIRTON-DARLING Linda McAVAN David MARTIN Alex MAYER Clare MOODY Claude MORAES Siôn SIMON Catherine STIHLER Derek VAUGHAN Julie WARD Glenis WILLMOTT
Laure Knud BROCH Local assistants Rina Ronja KARI
Baptiste BROCHOT Trainees Pascal DURAND
Marek Brodowski Local assistants Kosma ZŁOTOWSKI
Nenke BROEKSTRA Trainees Bas EICKHOUT
Maria BROKOU Accredited assistants Kostadinka KUNEVA
David William BROOKS Accredited assistants Diane DODDS
Paul Simon BROTHWOOD Accredited assistants Bill ETHERIDGE
Luke Antoine BROWN Accredited assistants Frédérique RIES
Nigel BROWN Local assistants Louise BOURS Paul NUTTALL
Sheila BROWN Accredited assistants Tim AKER
Peter BROZ Local assistants Branislav ŠKRIPEK
Bartosz BROZYNSKI Service providers Dariusz ROSATI
Anika BRUCK Trainees Jutta STEINRUCK
Annika Bruna Local assistants Jean-Marie LE PEN
Emma Kristina BRUNBERG Accredited assistants (grouping) Jytte GUTELAND Anna HEDH Olle LUDVIGSSON Jens NILSSON Marita ULVSKOG
Clara BRUNET-JOLY Trainees Franck PROUST
Adrien BRUNETTI Accredited assistants José BOVÉ
Ottavio Gaetano Bruni Local assistants Lorenzo CESA
Diletta BRUNO Trainees Antonio TAJANI
Uldis Verners BRUNS Local assistants Roberts ZĪLE
Bernd BRUNSTEIN Paying agents Birgit SIPPEL
Rinke BRUSSEL Accredited assistants (grouping) Gerben-Jan GERBRANDY Sophia in 't VELD Matthijs van MILTENBURG Marietje SCHAAKE
KRYSTYNA BRZEZINSKA Trainees Danuta Maria HÜBNER
Borys Maria BRZEZINSKI Accredited assistants Andrzej GRZYB
Kalina Brzozowska Local assistants Kosma ZŁOTOWSKI
Vincenzo Pio BUCCI Local assistants Barbara MATERA
Heiko Buchholz Local assistants Joachim ZELLER
Ewa BUCKO-MARIANKOWSKA Paying agents Barbara KUDRYCKA
Zdzislaw BUCZYNSKI Local assistants Karol KARSKI
Piotr Buda Local assistants Czesław HOC
Leo BUDICIN Accredited assistants Ivan JAKOVČIĆ
Marek BUDKIEWICZ Service providers Barbara KUDRYCKA
Daiana-Andra Budnar Local assistants Ramona Nicole MĂNESCU
Jana BUECHLER Accredited assistants Helga TRÜPEL
Verena BUESINK Local assistants Evelyne GEBHARDT
Alessandra BUFFA Accredited assistants Silvia COSTA
BUGA d.o.o. Paying agents Biljana BORZAN
Csilla BUGAROVA Accredited assistants József NAGY
Daniel BUHAGIAR Accredited assistants Alfred SANT
Klaudia Zita BUKI Trainees Csaba SÓGOR
Orsolya BUKKOSI Trainees Csaba SÓGOR
BUL MEDIA - 2014 Service providers Nedzhmi ALI
Martina BULIC Local assistants Ruža TOMAŠIĆ
Margareta BULUGEAN Service providers Marian-Jean MARINESCU
Albina BUMBLAUSKIENE Local assistants Algirdas SAUDARGAS
Leonards BUNGA Accredited assistants Iveta GRIGULE
Nicolae-Flavius Bunoiu Local assistants Emilian PAVEL
Reiner BUNTE Local assistants Ulrike RODUST
Bunzel und Partner STB Paying agents Joachim ZELLER
Francesco BUONOMANO Local assistants Pina PICIERNO
BUR-CAR d.o.o. Paying agents Ruža TOMAŠIĆ
Jurate BURAKAUSKIENE Local assistants Algirdas SAUDARGAS
Agnieszka BURAS Local assistants Beata GOSIEWSKA
Michael Burchill Local assistants Jane COLLINS
Iwona BURDZANOWSKA Local assistants Mirosław PIOTROWSKI
BUREAU D'EXPERTISECOMPTABLE ERIK BERTLEFF ET ASSOC Paying agents Gérard DEPREZ
Astrid BURHOI Accredited assistants Cecilia WIKSTRÖM
Matthaus BURKLE Local assistants Markus FERBER
Giovanni BURSI Local assistants Cécile Kashetu KYENGE
Radoslaw BURSKI Local assistants Urszula KRUPA
Lisa BURTON Local assistants (grouping) John Stuart AGNEW Patrick O'FLYNN
Yannick BURY Local assistants Andreas SCHWAB
Rudi BUSET Local assistants Isabella DE MONTE
Nella BUSETTI Local assistants Salvatore CICU
Andrea BUSETTO Accredited assistants Marco ZULLO
Josip BUSIC Local assistants Ivica TOLIĆ
Matteo BUSOLIN LUCATELLO Accredited assistants Elly SCHLEIN
Krisjanis BUSS Local assistants Krišjānis KARIŅŠ
BUTLER and CO Paying agents John PROCTER
Maja BUTORAC Service providers Ivana MALETIĆ
Charlotte BUTTERICK Accredited assistants Linda McAVAN
Ulrike BUTTGEREIT Local assistants Reimer BÖGE
Gaia BUTTICE Local assistants Michela GIUFFRIDA
Vanessa BUTTIGIEG Accredited assistants Miriam DALLI
Rozalia-Annamaria BUZAS Local assistants László TŐKÉS
BUZZ PRODUCTION S.R.O Service providers Kateřina KONEČNÁ
Dorina BYANOVA Local assistants Mariya GABRIEL
Renata BZDILOVA Local assistants Ivan ŠTEFANEC
BÖHME, GRELL, SPRINGUB & PARTNER Paying agents David McALLISTER

An accredited assistant is based in one of the European Parliament''s three places of work (Brussels, Luxembourg or Strasbourg) and has a contract of employment under European law concluded directly with Parliament. A local assistant is based in one of the EU Member States and has a contract of employment or a service provider contract governed by private law that is concluded directly with the Member and is subject to national law. In addition, Members can also welcome trainees in EP premises and in the Member States.
For more information, see section Staffing arrangements.