Rinaldo BONTEMPI : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 31-12-1998 : Partito democratico della sinistra (Italia)
  • 01-01-1999 / 19-07-1999 : Democratici di Sinistra (Italia)

Varapuheenjohtaja 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta
  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Väliaikainen työllisyysvaliokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava valtuuskunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 26-01-1995 : Vetoomusvaliokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Tutkimusta, teknologista kehittämistä ja energia-asioita käsittelevä valiokunta
  • 26-01-1995 / 15-01-1997 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 16-01-1996 / 17-07-1996 : Väliaikainen yhteisön passitusjärjestelmän tutkintavaliokunta
  • 18-07-1996 / 13-03-1997 : Väliaikainen yhteisön passitusjärjestelmän tutkintavaliokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Aluepoliittinen valiokunta
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta