Maria Adelaide AGLIETTA : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 31-10-1990 : Euroopan parlamentin vihreä ryhmä - Jäsen
  • 01-11-1990 / 18-07-1994 : Euroopan parlamentin vihreä ryhmä - Puheenjohtaja

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Verdi Arcobaleno (Italia)

Puheenjohtaja 

  • 26-07-1989 / 18-02-1991 : Suhteista Bulgariaan, Romaniaan ja Albaniaan vastaava valtuuskunta

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Jugoslavian tasavaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain valiokunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista entisen Jugoslavian tasavaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista entisen Jugoslavian tasavaltoihin vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Poliittisten asioiden valiokunta
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta