Gianfranco AMENDOLA : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Euroopan parlamentin vihreä ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Verdi Europa (Italia)

Varapuheenjohtaja 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Suhteista ASEANin jäsenmaihin ja Korean tasavaltaan (AIPO) vastaava
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Työjärjestystä, valtakirjojen tarkastusta ja koskemattomuutta käsittelevä
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 31-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta