Roberto BARZANTI : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 31-12-1998 : Partito democratico della sinistra (Italia)
  • 01-01-1999 / 19-07-1999 : Democratici di Sinistra (Italia)

Varapuheenjohtaja 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Tsekin tasavallan välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedotusvälineitä käsittelevä valiokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedotusvälineitä käsittelevä valiokunta
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta