Henry CHABERT : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 12-11-1991 : Euroopan demokraattien yhteistyöryhmä - Jäsen
  • 13-11-1991 / 18-07-1994 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Liitännäisjäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Rassemblement pour la République (Ranska)

Varapuheenjohtaja 

  • 17-02-1992 / 17-09-1992 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
  • 18-09-1992 / 16-09-1993 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
  • 17-09-1993 / 18-07-1994 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Etelä-Aasian maihin ja Etelä-Aasian alueellisen yhteistyön liittoon
  • 15-01-1992 / 17-02-1992 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta