Claude CHEYSSON : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Työvaliokunnan jäsen
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Parti socialiste (Ranska)

Puheenjohtaja 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Maghreb-maihin vastaava valtuuskunta
  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Poliittisten asioiden valiokunta
  • 15-05-1990 / 14-01-1992 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain valiokunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta