Birgit BJØRNVIG : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Euroopan parlamentin sateenkaariryhmä - Puheenjohtaja

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 31-12-1992 : Folkebevægelsen mod EF (Tanska)
  • 01-01-1993 / 18-07-1994 : Juni-Bevægelsen (Tanska)

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Naisten oikeuksien valiokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Valtuuskunta Euroopan talousyhteisön ja Turkin välisessä
  • 15-01-1992 / 26-10-1992 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Naisten oikeuksien valiokunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 26-10-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Puolaan vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Puolaan vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Valtuuskunta EU:n ja Puolan välisessä parlamentaarisessa