Jan Willem BERTENS : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 26-07-1994 : Euroopan liberaali- ja demokraattipuolueen ryhmä - Jäsen
  • 27-07-1994 / 19-07-1999 : Euroopan liberaali- ja demokraattipuolueen ryhmä - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Democraten 66 (Alankomaat)

Puheenjohtaja 

  • 12-09-1994 / 15-01-1997 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 30-01-1997 / 19-07-1999 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan Unionin välisen sopimuksen yhteiskokouksessa (AKT-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Vetoomusvaliokunta
  • 30-08-1994 / 12-09-1994 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 24-10-1994 / 15-01-1997 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Vetoomusvaliokunta
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta