Kenneth COATES : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 31-12-1997 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 01-01-1998 / 19-07-1999 : Euroopan yhtyneen vasemmiston konfederaatioryhmä/Pohjoismaiden vihreä vasemmisto - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Varapuheenjohtaja 

  • 05-10-1998 / 23-02-1999 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Väliaikainen työllisyysvaliokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta
  • 14-09-1998 / 05-10-1998 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 10-08-1994 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 10-08-1994 / 15-01-1997 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 16-01-1997 / 13-02-1997 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Etelä-Amerikan ja MERCOSUR-maihin vastaava valtuuskunta
  • 03-03-1997 / 15-01-1998 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 14-10-1997 / 15-01-1998 : Suhteista Etelä-Amerikan ja MERCOSUR-maihin vastaava valtuuskunta