Juan Carlos GARAIKOETXEA URRIZA : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 14-03-1991 : Euroopan parlamentin sateenkaariryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 14-03-1991 : Eusko Alkartasuna (Espanja)

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 18-02-1991 : Aluepolitiikkaa ja aluesuunnittelua käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1989 / 14-03-1991 : Suhteista Etelä-Amerikan maihin vastaava valtuuskunta
  • 18-02-1991 / 14-03-1991 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedotusvälineitä ja urheilua

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 01-03-1991 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
  • 01-03-1991 / 14-03-1991 : Poliittisten asioiden valiokunta