Maria BELO : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Socialista (Portugali)

Varapuheenjohtaja 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Naisten oikeuksien valiokunta
  • 27-07-1989 / 12-09-1990 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
  • 13-09-1991 / 14-01-1992 : AKT:n ja Euroopan talousyhteisön välisen sopimuksen (AKT-ETY)
  • 15-01-1992 / 17-09-1992 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Naisten oikeuksien valiokunta
  • 18-09-1992 / 16-09-1993 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
  • 17-09-1993 / 18-07-1994 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain valiokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta