Geoffrey W. HOON : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Labour Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Puheenjohtaja 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 15-09-1989 / 14-01-1992 : Työjärjestystä, valtakirjojen tarkastusta ja koskemattomuutta käsittelevä
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Persianlahden maihin vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Persianlahden maihin vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Persianlahden maihin vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 15-01-1992 / 16-03-1992 : Suhteista Mashrek-maihin vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 13-02-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Meksikoon vastaava valtuuskunta