Fred CATHERWOOD : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 04-02-1992 : Euroopan demokraattipuolueen ryhmä - Työvaliokunnan jäsen
  • 05-02-1992 / 30-04-1992 : Euroopan demokraattipuolueen ryhmä - Jäsen
  • 01-05-1992 / 18-07-1994 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Conservative and Unionist Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Varapuhemies 

  • 25-07-1989 / 13-01-1992 : Euroopan Parlamentti
  • 25-07-1989 / 13-01-1992 : Euroopan parlamentin puhemiehistö

Varapuheenjohtaja 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain valiokunta

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Sosiaali- ja työllisyysasioita sekä työympäristöä käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Unkariin vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 15-09-1989 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedotusvälineitä ja urheilua
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 25-01-1994 / 18-07-1994 : Sosiaali- ja työllisyysasioita sekä työympäristöä käsittelevä valiokunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta