Kenneth D. COLLINS : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Puheenjohtaja 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Liettuaan vastaava valtuuskunta
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Liettuan välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 10-08-1994 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 10-08-1994 / 17-10-1994 : Tutkimusta, teknologista kehittämistä ja energia-asioita käsittelevä valiokunta
  • 17-10-1994 / 15-01-1997 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta