John A.W. BIRD : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Labour Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Varapuheenjohtaja 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Maltaan vastaava valtuuskunta

Jäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Valtuuskunta EU:n ja Maltan välisessä parlamentaarisessa
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Valtuuskunta EY:n ja Maltan välisessä parlamentaarisessa
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Valtuuskunta EU:n ja Maltan välisessä parlamentaarisessa

Varajäsen 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Vetoomusvaliokunta
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 15-01-1992 / 31-01-1994 : Valtuuskunta EY:n ja Itävallan välisessä parlamentaarisessa
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Valtuuskunta EU:n ja Itävallan välisessä parlamentaarisessa