Paraskevas AVGERINOS : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 05-09-1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 06-09-1994 / 19-07-1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Panellinio Socialistiko Kinima (Kreikka)

Varapuhemies 

  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Euroopan Parlamentti
  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Euroopan parlamentin puhemiehistö
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Euroopan Parlamentti
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Euroopan parlamentin puhemiehistö

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 16-02-1995 : Budjettivaliokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Transkaukasukseen vastaava valtuuskunta
  • 17-02-1995 / 15-01-1997 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Transkaukasukseen vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 17-02-1997 : Aluepoliittinen valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta
  • 17-02-1997 / 19-07-1999 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 17-02-1995 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 13-02-1995 / 15-01-1997 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 16-01-1997 / 03-02-1997 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Ukrainaan, Valko-Venäjään ja Moldovaan vastaava valtuuskunta
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Suhteista Ukrainaan, Valko-Venäjään ja Moldovaan vastaava valtuuskunta
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Suhteista Ukrainaan, Valko-Venäjään ja Moldovaan vastaava valtuuskunta