Raphaël M.G. CHANTERIE : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 24-07-1984 / 05-04-1987 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Työvaliokunnan jäsen
  • 06-04-1987 / 24-07-1989 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 24-07-1984 / 31-12-1984 : Christelijke Volkspartij (Europese Volkspartij) (Belgia)
  • 01-01-1985 / 24-07-1989 : Christelijke Volkspartij (Belgia)

Puheenjohtaja 

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Vetoomusvaliokunta

Varapuheenjohtaja 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Työjärjestystä ja vetoomuksia käsittelevä valiokunta

Jäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Suhteista ASEANin jäsenmaihin ja ASEANin parlamenttien väliseen
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Suhteista ASEANin jäsenmaihin ja Korean tasavaltaan (AIPO) vastaava
  • 21-01-1987 / 13-10-1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Suhteista ASEANin jäsenmaihin ja ASEANin parlamenttien väliseen
  • 14-10-1987 / 24-07-1989 : Budjettivaliokunta
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Suhteista ASEANin jäsenmaihin ja ASEANin parlamenttien väliseen

Varajäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Aluepolitiikkaa ja aluesuunnittelua käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Työllisyys- ja sosiaaliasiain valiokunta