Raphaël M.G. CHANTERIE : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 27-07-1994 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Jäsen
  • 28-07-1994 / 19-07-1999 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Christelijke Volkspartij (Belgia)

Varapuheenjohtaja 

  • 30-01-1995 / 20-09-1995 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan Unionin välisen sopimuksen yhteiskokouksessa (AKT-EU)
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 30-01-1995 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan Unionin välisen sopimuksen yhteiskokouksessa (AKT-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Vetoomusvaliokunta
  • 30-11-1994 / 11-07-1995 : Valtuuskunta EU:n ja Kyproksen välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Valtuuskunta EU:n ja Kyproksen välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Työllisyys- ja sosiaaliasiain valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Vetoomusvaliokunta
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Väliaikainen työllisyysvaliokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 29-09-1994 / 15-01-1997 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Latviaan vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Kyproksen välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
  • 03-04-1997 / 19-07-1999 : Valtuuskunta Euroopan talousalueen parlamentaarisessa sekavaliokunnassa (ETA)
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Latvian välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa