John de COURCY LING : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Euroopan demokraattipuolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Conservative and Unionist Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Varapuheenjohtaja 

  • 26-07-1984 / 12-09-1984 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 13-09-1984 / 20-01-1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta

Jäsen 

  • 12-02-1985 / 31-12-1985 : Valtuuskunta Euroopan parlamentin ja Espanjan parlamentin välisessä
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta

Varajäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta