Richard J. COTTRELL : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Euroopan demokraattipuolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Conservative and Unionist Party (Yhdistynyt kuningaskunta)

Jäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Työjärjestystä ja vetoomuksia käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
  • 21-01-1987 / 22-01-1987 : Työjärjestystä, valtakirjojen tarkastusta ja koskemattomuutta käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 13-06-1988 : Vetoomusvaliokunta
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 14-03-1989 / 24-03-1989 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 26-07-1984 / 19-12-1984 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1984 / 17-02-1986 : Budjettivaliokunta
  • 18-02-1986 / 20-01-1987 : Energia-asioita, tutkimusta ja teknologiaa käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Työjärjestystä, valtakirjojen tarkastusta ja koskemattomuutta käsittelevä valiokunta
  • 14-06-1988 / 24-07-1989 : Vetoomusvaliokunta