Jean-Pierre CASSABEL : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 01-07-1986 / 28-10-1987 : Euroopan demokraattien yhteistyöryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 01-07-1986 / 28-10-1987 : Rassemblement pour la République (Ranska)

Jäsen 

  • 12-09-1986 / 20-01-1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 21-01-1987 / 28-10-1987 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedonvälitystä ja urheilua
  • 21-01-1987 / 28-10-1987 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Contadora-ryhmään vastaava

Varajäsen 

  • 12-09-1986 / 20-01-1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 21-01-1987 / 28-10-1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 21-01-1987 / 28-10-1987 : Työjärjestystä, valtakirjojen tarkastusta ja koskemattomuutta käsittelevä valiokunta