Giovanni BERSANI : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 24-07-1984 / 10-02-1985 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Jäsen
  • 11-02-1985 / 24-07-1989 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Democrazia cristiana (Italia)

Varapuheenjohtaja 

  • 26-07-1984 / 12-09-1984 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 13-09-1984 / 20-01-1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta

Jäsen 

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Valtuuskunta Euroopan talousyhteisön ja Turkin välisessä

Varajäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Työllisyys- ja sosiaaliasiain valiokunta