Michel COLLINOT : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Euroopan oikeistopuolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Front national (Ranska)

Jäsen 

  • 26-07-1984 / 14-11-1984 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 15-11-1984 / 17-04-1986 : Budjettivaliokunta
  • 12-02-1985 / 10-04-1986 : Suhteista Maghreb-maihin vastaava valtuuskunta
  • 18-04-1986 / 20-01-1987 : Talous- ja raha-asioita sekä teollisuuspolitiikkaa käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 09-10-1988 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Suhteista Etelä-Amerikan maihin vastaava valtuuskunta
  • 10-10-1988 / 24-07-1989 : Energia-asioita, tutkimusta ja teknologiaa käsittelevä valiokunta

Varajäsen 

  • 24-09-1984 / 20-01-1987 : Liikennevaliokunta
  • 16-04-1986 / 20-01-1987 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta