Sylvester BARRETT : 2. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Euroopan demokraattien yhteistyöryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Fianna Fáil Party (Irlanti)

Varapuheenjohtaja 

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Contadora-ryhmään vastaava
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Contadora-ryhmään vastaava
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta

Jäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Aluepolitiikkaa ja aluesuunnittelua käsittelevä valiokunta
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Aluepolitiikkaa ja aluesuunnittelua käsittelevä valiokunta

Varajäsen 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Talousarvion valvontavaliokunta
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Työllisyys- ja sosiaaliasiain valiokunta