Hélène CARRÈRE D'ENCAUSSE : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Euroopan demokraattien yhteistyöryhmä - Jäsen
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Unioni Euroopan puolesta - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Rassemblement pour la République (Ranska)

Varapuheenjohtaja 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta

Jäsen 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 14-10-1997 / 30-11-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 01-12-1997 / 23-02-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän välisessä parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän välisessä parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa

Varajäsen 

  • 21-07-1994 / 19-10-1995 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedotusvälineitä käsittelevä valiokunta
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 01-03-1995 / 15-01-1997 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Ukrainaan, Valko-Venäjään ja Moldovaan vastaava valtuuskunta
  • 22-01-1997 / 19-07-1999 : Kulttuuri-, nuoriso- ja koulutusasioita sekä tiedotusvälineitä käsittelevä valiokunta
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Suhteista Ukrainaan, Valko-Venäjään ja Moldovaan vastaava valtuuskunta
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Suhteista Ukrainaan, Valko-Venäjään ja Moldovaan vastaava valtuuskunta