Ilona GRAENITZ : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 01-01-1995 / 10-11-1996 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 01-01-1995 / 10-11-1996 : Sozialdemokratische Partei Österreichs (Itävalta)
  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Sozialdemokratische Partei Österreichs (Itävalta)

Jäsen 

  • 18-01-1995 / 11-07-1995 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Vetoomusvaliokunta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Vetoomusvaliokunta
  • 24-04-1997 / 19-11-1997 : BSE-tautia (bovine spongiform encephalopathy) koskevien suositusten seurannasta vastaava väliaikaisen valiokunta
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta

Varajäsen 

  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Tutkimusta, teknologista kehittämistä ja energia-asioita käsittelevä valiokunta
  • 23-07-1996 / 20-02-1997 : BSE-tautia (bovine spongiform encephalopathy) käsittelevä väliaikainen tutkintavaliokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Tutkimusta, teknologista kehittämistä ja energia-asioita käsittelevä valiokunta