Outi OJALA : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 11-11-1996 / 28-03-1999 : Euroopan yhtyneen vasemmiston konfederaatioryhmä/Pohjoismaiden vihreä vasemmisto - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 11-11-1996 / 28-03-1999 : Vasemmistoliitto (Suomi)

Varapuheenjohtaja 

  • 16-01-1997 / 28-03-1999 : Työllisyys- ja sosiaaliasiain valiokunta

Jäsen 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Sosiaali- ja työllisyysasiain valiokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Viroon vastaava valtuuskunta
  • 14-10-1997 / 28-03-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Viron välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa

Varajäsen 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Tutkimusta, teknologista kehittämistä ja energia-asioita käsittelevä valiokunta
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Vetoomusvaliokunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Latviaan vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 28-03-1999 : Aluepoliittinen valiokunta
  • 14-10-1997 / 28-03-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Latvian välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa