Jyrki OTILA : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä) - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Kansallinen Kokoomus (Suomi)

Jäsen 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Aluepoliittinen valiokunta
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Vetoomusvaliokunta
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Aluepoliittinen valiokunta
  • 14-10-1997 / 30-11-1997 : Suhteista Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 01-12-1997 / 23-02-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän välisessä parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän välisessä parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa

Varajäsen 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Ympäristö-, terveys- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Maataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta