Pertti PAASIO : 4. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 11-11-1996 / 03-02-1997 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 04-02-1997 / 19-07-1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Suomen Sosialidemokraattinen Puolue/Finlands Socialdemokratiska Parti (Suomi)

Kvestori 

  • 15-01-1997 / 19-07-1999 : Euroopan Parlamentti
  • 15-01-1997 / 19-07-1999 : Euroopan parlamentin puhemiehistö

Jäsen 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Valtuuskunta EU:n ja Romanian välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 15-01-1997 / 19-07-1999 : Kvestorit
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa

Varajäsen 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Työjärjestystä, valtakirjojen tarkastusta ja koskemattomuutta käsittelevä valiokunta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta