Anneli JÄÄTTEENMÄKI : Kahdeksas vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 01-07-2014 ... : Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 01-07-2014 ... : Suomen Keskusta (Suomi)

Varapuhemies 

  • 20-05-2015 / 17-01-2017 : Euroopan parlamentti

Jäsen 

  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
  • 14-07-2014 ... : Suhteista Intiaan vastaava valtuuskunta
  • 20-05-2015 / 16-01-2017 : Euroopan parlamentin puhemiehistö
  • 19-01-2017 ... : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
  • 01-02-2017 ... : Suhteista Valko-Venäjään vastaava valtuuskunta
  • 01-02-2017 ... : Valtuuskunta Euronestin parlamentaarisessa edustajakokouksessa

Varajäsen 

  • 01-07-2014 / 12-10-2015 : Ulkoasiainvaliokunta
  • 01-07-2014 / 12-10-2015 : Turvallisuus- ja puolustuspolitiikan alivaliokunta
  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Budjettivaliokunta
  • 14-07-2014 / 12-10-2015 : Suhteista Naton parlamentaariseen yleiskokoukseen vastaava valtuuskunta
  • 28-10-2015 ... : Valtuuskunta AKT:n ja EU:n yhteisessä parlamentaarisessa edustajakokouksessa
  • 19-01-2017 ... : Budjettivaliokunta

Yhteystiedot