Mathilde M. van den BRINK : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 16-11-1989 / 20-04-1993 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 16-11-1989 / 18-07-1994 : Partij van de Arbeid (Alankomaat)

Varapuheenjohtaja 

  • 24-11-1989 / 14-01-1992 : Poliittisten asioiden valiokunta

Jäsen 

  • 16-11-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Yhdistyneisiin Kansakuntiin vastaava valtuuskunta
  • 24-11-1989 / 14-01-1992 : Naisten oikeuksien valiokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Kansalaisvapauksien ja sisäasiain valiokunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Naisten oikeuksien valiokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Maghreb-maihin ja Pohjois-Afrikan arabivaltioiden liittoon vastaava

Varajäsen 

  • 23-11-1989 / 14-01-1992 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Valtuuskunta EY:n ja Turkin välisessä parlamentaarisessa
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain valiokunta
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Turvallisuusasiain ja aseidenriisunnan alivaliokunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Valtuuskunta EY:n ja Turkin välisessä parlamentaarisessa
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Valtuuskunta EU:n ja Turkin välisessä parlamentaarisessa