Virginio BETTINI : 3. vaalikausi 

Poliittiset ryhmät 

  • 26-10-1989 / 18-07-1994 : Euroopan parlamentin vihreä ryhmä - Jäsen

Kansalliset puolueet 

  • 26-10-1989 / 18-07-1994 : Verdi Arcobaleno (Italia)

Varapuheenjohtaja 

  • 27-10-1989 / 14-01-1992 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta

Jäsen 

  • 27-10-1989 / 14-01-1992 : Energia-asioita, tutkimusta ja teknologiaa käsittelevä valiokunta
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Energia-asioita, tutkimusta ja teknologiaa käsittelevä valiokunta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Aluepolitiikkaa, aluesuunnittelua sekä suhteita alueellisiin ja paikallisiin

Varajäsen 

  • 26-10-1989 / 14-01-1992 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Suhteista Etelä-Amerikan maihin vastaava valtuuskunta
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Suhteista Etelä-Amerikan maihin vastaava valtuuskunta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Suhteista Etelä-Amerikan maihin vastaava valtuuskunta