Lara COMI
  • Lara
    COMI
  • Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)
  • Varapuheenjohtaja
  • Italia Forza Italia
  • syntynyt: 18. helmikuuta 1983, Garbagnate Milanese

Poliittiset ryhmät

  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit) - Jäsen
  • 01.07.2014 ... : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit) - Varapuheenjohtaja

Kansalliset puolueet

  • 14.07.2009 / 26.01.2014 : Il Popolo della Libertà (Italia)
  • 27.01.2014 / 30.06.2014 : Forza Italia (Italia)
  • 01.07.2014 ... : Forza Italia (Italia)

Varapuheenjohtaja

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta

Jäsen

  • 16.09.2009 / 04.07.2010 : Suhteista Afganistaniin vastaava valtuuskunta
  • 05.07.2010 / 30.06.2014 : Valtuuskunta EU:n ja Meksikon parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
  • 05.07.2010 / 30.06.2014 : Valtuuskunta EU:n ja Latinalaisen Amerikan parlamentaarisessa edustajakokouksessa
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta
  • 14.07.2014 ... : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 19.01.2017 ... : Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta

Varajäsen

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta
  • 16.09.2009 / 07.04.2013 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta
  • 08.04.2013 / 30.06.2014 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Talous- ja raha-asioiden valiokunta
  • 21.01.2016 / 04.04.2017 : Autoalan päästömittauksia käsittelevä tutkintavaliokunta
  • 19.01.2017 ... : Talous- ja raha-asioiden valiokunta
  • 02.02.2017 ... : Valtuuskunta EU:n ja Chilen parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
  • 02.02.2017 ... : Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta
  • 02.05.2017 ... : Valtuuskunta EU:n ja Latinalaisen Amerikan parlamentaarisessa edustajakokouksessa

Työskentely parlamentin täysistunnossa 7. vaalikaudella

Puheenvuorot täysistunnossa

907

Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokouksen 69. istunto (A7-0250/2014 - Alexander Graf Lambsdorff)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.4)

Moottoriajoneuvojen äänitaso (A7-0239/2014 - Miroslav Ouzký)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.6)

Jäsenvaltioiden valvontaverkostoihin kuuluvat atk-pohjaiset tietokannat (A7-0201/2012 - Sophie Auconie)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.7)

Kansainvälisten kauppasääntöjen soveltaminen ja täytäntöönpano (A7-0308/2013 - Niccolò Rinaldi)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.8)

Bangladeshista peräisin olevan riisin tuonti (A7-0304/2013 - Paul Murphy)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.9)

Lääkinnälliset laitteet (A7-0324/2013 - Dagmar Roth-Behrendt)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.10)

Mietinnöt – esittelijänä

1

Mietinnöt – varjoesittelijänä

3

Lausunnot esittelijänä

3

LAUSUNTO ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi yksilöiden suojelusta henkilötietojen käsittelyssä sekä näiden tietojen vapaasta liikkuvuudesta (yleinen tietosuoja-asetus)

IMCO
28-01-2013 IMCO_AD(2013)496497

LAUSUNTO vihreästä kirjasta: Haasteista mahdollisuuksiin: yhteinen strategiakehys EU:n tutkimus- ja innovointirahoitukselle

IMCO
14-07-2011 IMCO_AD(2011)467030

LAUSUNTO yleisestä tuoteturvallisuudesta annetun direktiivin tarkistamisesta ja markkinavalvonnasta

ITRE
09-12-2010 ITRE_AD(2010)450905

Lausunnot varjoesittelijänä

5

LAUSUNTO Euroopan uudelleenteollistamisesta kilpailukyvyn ja kestävyyden edistämiseksi

IMCO
06-05-2013 IMCO_AD(2013)504038

LAUSUNTO aiheesta "Eurooppa, maailman ykkösmatkailukohde – Euroopan matkailupolitiikan uudet puitteet"

IMCO
01-03-2011 IMCO_AD(2011)454711

LAUSUNTO esineiden internetistä

IMCO
28-04-2010 IMCO_AD(2010)439302

LAUSUNTO Välimeren unionista

ITRE
08-04-2010 ITRE_AD(2010)439273

LAUSUNTO kilpailupolitiikkaa koskevasta kertomuksesta 2008

ITRE
04-02-2010 ITRE_AD(2010)430944

Päätöslauselmaesitykset

4

Kirjalliset kannanotot

2

Kirjallinen kannanotto sorrettujen vähemmistöjen ja kansojen vapauteen

13-01-2014 P7_DCL(2014)0004 Rauennut

Tarkempia tietoja

Roberta ANGELILLI , Edward MCMILLAN-SCOTT , Lara COMI , Niccolò RINALDI , Ramon TREMOSA i BALCELLS , Silvia COSTA , László SURJÁN , David CASA , Alfredo ANTONIOZZI , Marc TARABELLA , Carlo CASINI

Jättämispäivä : 13-01-2014
Raukeamispäivä : 13-04-2014
Allekirjoittajien lukumäärä : 38 - 14-04-2014

Kirjallinen kannanotto Euroopan lasten teemapäivän perustamiseen

18-01-2010 P7_DCL(2010)0003 Rauennut

Tarkempia tietoja

Lara COMI , Andreas SCHWAB , Jolanta Emilia HIBNER , Anna Maria CORAZZA BILDT , Christophe BÉCHU

Jättämispäivä : 18-01-2010
Raukeamispäivä : 04-06-2010
Allekirjoittajien lukumäärä : 338 - 04-06-2010

Parlamentin kysymykset

172

  Protectionism regarding raw materials for the leather industry, to the detriment of Italian and EU companies

17-04-2014 P-005170/2014 Komissio

  Application of Directive 2011/24/EU

16-04-2014 E-004953/2014 Komissio

  European Health Insurance Card

16-04-2014 E-004952/2014 Komissio

VP/HR - Krimin tataarit

10-04-2014 E-004451/2014 Komissio

  Limiting the capacity of firearms

07-04-2014 E-004316/2014 Komissio

  Trade secrets

04-04-2014 E-004211/2014 Komissio

  9x19 (Parabellum) weapons calibre

18-03-2014 E-003187/2014 Komissio

  Authorisation of nutrition and health claims provided for by the EFSA: what cost to SMEs?

17-03-2014 E-003084/2014 Komissio

VP/HR - pidätettyjen naisten oikeudet Egyptissä

07-03-2014 E-002713/2014 Komissio

Ilmoitukset (7. vaalikausi)

Ilmoitus taloudellisista sidonnaisuuksista

Yhteydenotot

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    10E101
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T10091
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postiosoite

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 10E101
    1047 Brussels