Magdi Cristiano ALLAM

Poliittiset ryhmät

  • 14.07.2009 / 13.12.2011 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit) - Jäsen
  • 14.12.2011 / 26.01.2012 : Vapaa ja demokraattinen Eurooppa - Varapuheenjohtaja/Työvaliokunnan jäsen
  • 27.01.2012 / 30.06.2014 : Vapaa ja demokraattinen Eurooppa - Varapuheenjohtaja/Työvaliokunnan jäsen

Kansalliset puolueet

  • 14.07.2009 / 01.06.2010 : Unione dei Democratici cristiani e dei Democratici di Centro (Italia)
  • 02.06.2010 / 30.06.2014 : "Io amo l'Italia" (Italia)

Varapuheenjohtaja

  • 17.09.2009 / 24.04.2012 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta

Jäsen

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta
  • 16.09.2009 / 16.09.2009 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta
  • 25.04.2012 / 30.06.2014 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta

Varajäsen

  • 16.07.2009 / 13.12.2011 : Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta
  • 16.09.2009 / 13.12.2011 : Valtuuskunta Välimeren unionin parlamentaarisessa edustajakokouksessa
  • 16.09.2009 / 13.12.2011 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Työllisyyden ja sosiaaliasioiden valiokunta
  • 31.01.2012 / 28.03.2012 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
  • 29.03.2012 / 30.06.2014 : Suhteista Mashrek-maihin vastaava valtuuskunta
  • 29.03.2012 / 30.06.2014 : Valtuuskunta Välimeren unionin parlamentaarisessa edustajakokouksessa

Työskentely parlamentin täysistunnossa 7. vaalikaudella

Puheenvuorot täysistunnossa

11

Perusoikeudet Euroopan unionissa (2012) (keskustelu)

26-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-26(16)

Yhdennetyn sisäisen valvonnan kehys - EU:n taloudellisten etujen suojaaminen – Petostentorjunta

02-07-2013 P7_CRE-REV(2013)07-02(23)

Turkkia koskeva laajentumiskertomus (keskustelu)

28-03-2012 P7_CRE-REV(2012)03-28(18)

Jemenin, Bahrainin, Syyrian ja Egyptin tilanne (keskustelu)

12-10-2011 P7_CRE-REV(2011)10-12(16)

Kristittyjen tilanne ja uskonnonvapaus (keskustelu)

19-01-2011 P7_CRE(2011)01-19(10)

Unionin toimet terrorismin uhrien hyväksi (keskustelu)

15-12-2009 P7_CRE(2009)12-15(19)

Päätöslauselmaesitykset

4

  Motion for a resolution on recent cases of violence and persecution against Christians, notably in Maaloula (Syria), Peshawar (Pakistan) and the case of Pastor Saeed Abedini (Iran)

07-10-2013 B7-0451/2013

Huom. Tämä päätöslauselmaesitys on saatavilla vain alkukielellä

Päätöslauselmaesitys Syyrian tilanteesta

10-09-2013 B7-0425/2013

Yhteinen päätöslauselmaesitys Egyptin ja Syyrian ja erityisesti niiden kristittyjen yhteisöjen tilanteesta

25-10-2011 RC-B7-0542/2011

Päätöslauselmaesitys Egyptin ja Syyrian ja erityisesti niiden kristittyjen yhteisöjen tilanteesta

24-10-2011 B7-0555/2011

Kirjalliset kannanotot

4

Kirjallinen kannanotto tarpeeseen turvata alaikäisen lapsen oikeus säilyttää läheiset suhteet kumpaankin vanhempaansa myös asumusero- ja avioerotilanteissa

21-10-2013 P7_DCL(2013)0019 Rauennut

Tarkempia tietoja

Matteo SALVINI , Lorenzo FONTANA , Giancarlo SCOTTÀ , Mara BIZZOTTO , Magdi Cristiano ALLAM , Cristiana MUSCARDINI , Sergio Paolo Francesco SILVESTRIS , Oreste ROSSI , Francesco Enrico SPERONI , Marco SCURRIA , Claudio MORGANTI , Roberta ANGELILLI , Marlene MIZZI , Viorica DĂNCILĂ

Jättämispäivä : 21-10-2013
Raukeamispäivä : 21-01-2014
Allekirjoittajien lukumäärä : 54 - 23-01-2014

Kirjallinen kannanotto raskausdiabeteksen torjuntaan

09-09-2013 P7_DCL(2013)0010 Rauennut

Tarkempia tietoja

Rolandas PAKSAS , Juozas IMBRASAS , Justina VITKAUSKAITE BERNARD , Marc TARABELLA , Anna ROSBACH , Jaroslav PAŠKA , Tadeusz CYMAŃSKI , Jolanta Emilia HIBNER , Magdi Cristiano ALLAM , Claudio MORGANTI , Małgorzata HANDZLIK

Jättämispäivä : 09-09-2013
Raukeamispäivä : 09-12-2013
Allekirjoittajien lukumäärä : 65 - 10-12-2013

Kirjallinen kannanotto tarpeeseen hylätä euro ja ottaa uudelleen käyttöön kansalliset valuutat

12-03-2012 P7_DCL(2012)0015 Rauennut

Tarkempia tietoja

Mario BORGHEZIO , Magdi Cristiano ALLAM , Philippe de VILLIERS , Nigel FARAGE , Francesco Enrico SPERONI

Jättämispäivä : 12-03-2012
Raukeamispäivä : 14-06-2012
Allekirjoittajien lukumäärä : 28 - 14-06-2012

Kirjallinen kannanotto vapauteen pitää esillä julkisilla paikoilla kansakunnan kulttuuria ja identiteettiä ilmentäviä uskonnollisia symboleja

23-11-2009 P7_DCL(2009)0064 Rauennut

Tarkempia tietoja

Sergio Paolo Francesco SILVESTRIS , Mario MAURO , David-Maria SASSOLI , Mario BORGHEZIO , Magdi Cristiano ALLAM

Jättämispäivä : 23-11-2009
Raukeamispäivä : 11-03-2010
Allekirjoittajien lukumäärä : 129 - 15-03-2010

Parlamentin kysymykset

34

  VP/HR - Protecting the Italian-speaking community in Crimea

17-03-2014 E-003089/2014 Komissio

  Automatic retentions from foreign payments to Italy

18-02-2014 E-001845/2014 Komissio

  Quarterly report on the euro area

07-02-2014 E-001289/2014 Komissio

  Unlawful nature of the Fiscal Compact

31-01-2014 E-001012/2014 Komissio

  Recognition of certain agricultural products

18-11-2013 E-013083/2013 Komissio

  Labelling of products based on truffles

18-11-2013 E-013082/2013 Komissio

  Occupied Territories

06-11-2013 E-012580/2013 Komissio

  Reduction of TNT Express workforce in Italy

10-07-2013 E-008295/2013 Komissio

  Ban on the Syrian Islamic terrorist organisation Jabhat Al-Nusra (Victory Front)

09-07-2013 P-008210/2013 Neuvosto

Ilmoitukset (7. vaalikausi)

Ilmoitus taloudellisista sidonnaisuuksista