Paolo BARTOLOZZI

Grupuri politice

  • 14.06.2001 / 19.07.2004 : Grupul Partidului Popular European (Creștin-Democrat) și al Democraților Europeni - Membru
  • 23.06.2008 / 13.07.2009 : Grupul Partidului Popular European (Creștin-Democrat) și al Democraților Europeni - Membru
  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat) - Membru

Partide naţionale

  • 14.06.2001 / 19.07.2004 : Forza Italia (Italia)
  • 23.06.2008 / 13.07.2009 : Forza Italia (Italia)
  • 14.07.2009 / 09.12.2013 : Il Popolo della Libertà (Italia)
  • 10.12.2013 / 30.06.2014 : Forza Italia (Italia)

Președinte

  • 29.09.2009 / 30.06.2014 : Delegația la comisiile parlamentare de cooperare UE-Kazahstan, UE-Kârgâzstan și UE-Uzbekistan și Delegația pentru relațiile cu Tadjikistan, Turkmenistan și Mongolia

Membru

  • 03.07.2001 / 14.01.2002 : Comisia pentru afaceri juridice și piața internă
  • 27.09.2001 / 14.01.2002 : Delegația pentru relațiile cu America Centrală și Mexic
  • 17.01.2002 / 19.07.2004 : Comisia pentru afaceri juridice și piața internă
  • 07.02.2002 / 19.07.2004 : Delegația pentru relațiile cu America Centrală și Mexic
  • 09.07.2008 / 13.07.2009 : Comisia pentru afaceri economice și monetare
  • 09.07.2008 / 13.07.2009 : Delegația pentru relațiile cu țările din America Centrală
  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară
  • 16.09.2009 / 28.09.2009 : Delegația la comisiile parlamentare de cooperare UE-Kazahstan, UE-Kârgâzstan și UE-Uzbekistan și Delegația pentru relațiile cu Tadjikistan, Turkmenistan și Mongolia
  • 29.09.2009 / 30.06.2014 : Conferința președinților de delegație
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară

Membru supleant

  • 02.07.2001 / 14.01.2002 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și politica privind consumatorii
  • 27.09.2001 / 14.01.2002 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Republica Slovacă
  • 17.01.2002 / 19.07.2004 : Comisia pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale
  • 19.09.2002 / 30.04.2004 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Republica Slovacă
  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Comisia pentru afaceri juridice
  • 16.09.2009 / 30.06.2014 : Delegația pentru relațiile cu țările din America Centrală
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Comisia pentru agricultură și dezvoltare rurală

Activități parlamentare în plen - a șaptea legislatură

Luări de cuvânt în plen

51

Dispozitivele medicale (A7-0324/2013 - Dagmar Roth-Behrendt)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.10)

Libera circulație a lucrătorilor (dezbatere)

11-03-2014 P7_CRE-REV(2014)03-11(20)

Fondul de ajutor european pentru cele mai defavorizate persoane (A7-0183/2013 - Emer Costello)

25-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-25(6.16)

Indicațiile geografice ale produselor vitivinicole aromatizate (A7-0158/2012 - Paolo Bartolozzi) (vot)

14-01-2014 P7_CRE-REV(2014)01-14(5.8)

Criza alimentară, fraudele din lanțul alimentar și controlul aferent (prezentare succintă)

13-01-2014 P7_CRE-REV(2014)01-13(22)

Asistenţă macrofinanciară pentru Republica Kârgâzstan (A7-0334/2013 - Vital Moreira)

22-10-2013 P7_CRE-REV(2013)10-22(9.2)

Rapoarte în calitate de raportor

2

Propuneri de rezoluţie

8

Propunere comună de rezoluţie referitoare la Kazahstan

12-03-2012 RC-B7-0135/2012

Propunere de rezoluţie referitoare la situaţia din Kazahstan (2012/2553(RSP))

07-03-2012 B7-0140/2012

Propunere comună de rezoluţie referitoare la situația din Kârgâzstan

06-07-2010 RC-B7-0419/2010

Propunere de rezoluţie referitoare la Kârgâzstan

05-07-2010 B7-0420/2010

Propunere comună de rezoluţie referitoare la situația din Kârgâzstan

03-05-2010 RC-B7-0246/2010

Propunere de rezoluţie referitoare la Kârgâzstan

28-04-2010 B7-0257/2010

Declaraţii scrise

1

Declaraţie scrisă privind unele măsuri de protecție și conservare a siturilor „Patrimoniu mondial” ale UNESCO

20-09-2010 P7_DCL(2010)0070 Caducă

Detalii

Paolo BARTOLOZZI , Leonardo DOMENICI , Niccolò RINALDI , Helga TRÜPEL

Data deschiderii : 20-09-2010
Data limită : 20-12-2010
Numărul de semnatari : 164 - 20-12-2010

Întrebări parlamentare

104

  Authenticity labelling for leather products

31-03-2014 E-003954/2014 Comisia

  Chinese tourism law

27-03-2014 E-003846/2014 Comisia

  Authorisation of nutrition and health claims provided for by the EFSA: what cost to SMEs?

17-03-2014 E-003084/2014 Comisia

  Automatic retentions from foreign payments to Italy

18-02-2014 E-001845/2014 Comisia

  SGL Carbon - closure of Narni plant

17-02-2014 E-001722/2014 Comisia

  High-speed on the Adriatic rail line

20-01-2014 E-000483/2014 Comisia

  VP/HR - Disposal of Syrian chemical weapons

17-01-2014 E-000443/2014 Comisia

  Recognition of certain agricultural products

18-11-2013 E-013083/2013 Comisia

Activităţi parlamentare în plen - a şasea legislatură

Luări de cuvânt în plen

5

Declaraţii scrise

3

Declaraţie scrisă privind un plan urgent de defiscalizare a IMM-urilor în Uniunea Europeană

09-03-2009 P6_DCL(2009)0031 Caducă

Detalii

Paolo BARTOLOZZI , David CASA , Riccardo VENTRE , Elisabetta GARDINI

Data deschiderii : 09-03-2009
Data limită : 07-05-2009
Numărul de semnatari : 39 - 08-05-2009

Declaraţie scrisă privind armonizarea sistemelor de impozitare ale statelor membre ale Uniunii Europene prin introducerea unui sistem de impozitare diferențiată a familiilor

09-03-2009 P6_DCL(2009)0030 Caducă

Detalii

Paolo BARTOLOZZI , David CASA , Riccardo VENTRE , Elisabetta GARDINI

Data deschiderii : 09-03-2009
Data limită : 07-05-2009
Numărul de semnatari : 23 - 08-05-2009

Declaraţie scrisă privind rolul psihologilor școlari

09-03-2009 P6_DCL(2009)0029 Caducă

Detalii

Eleonora LO CURTO , Paolo BARTOLOZZI

Data deschiderii : 09-03-2009
Data limită : 07-05-2009
Numărul de semnatari : 39 - 08-05-2009

Întrebări parlamentare

5

  The Tuscany Region: 2000-2006 structural fund spending and 2007-2013 programming progress

26-02-2009 E-1497/2009 Comisia

  Antonio Merloni Spa - company crisis and the future of its factories

24-10-2008 E-5946/2008 Comisia

  Evaluation report on Regulation (EC) No 1400/2002

08-10-2008 H-0841/2008 Comisia

  Community Initiative Programme (CIP) INTERREG III B MEDOCC

25-09-2008 E-5369/2008 Comisia

  'Habitat' Directive (92/43/EC)

24-09-2008 E-5330/2008 Comisia

Activităţi parlamentare în plen - a cincea legislatură

Luări de cuvânt în plen

9

  Consumer protection

19-04-2004 P5_CRE(2004)04-19(6)

  Intellectual property

09-03-2004 P5_CRE(2004)03-09(3)

  Approximating civil procedural law in the Union

11-02-2004 P5_CRE(2004)02-11(8)

  Environmental liability

15-12-2003 P5_CRE(2003)12-15(9)

  Insurance against civil liability for motor vehicles

21-10-2003 P5_CRE(2003)10-21(7)

  Environmental liability

13-05-2003 P5_CRE(2003)05-13(2)

  Human tissues and cells

09-04-2003 P5_CRE(2003)04-09(7)

  Community patent

09-04-2002 P5_CRE(2002)04-09(10)

  Relief, rehabilitation and development

04-02-2002 P5_CRE(2002)02-04(6)

Rapoarte în calitate de raportor

1

Propuneri de rezoluţie

7

  MOTION FOR A RESOLUTION on the recognition of 'historic markets'

19-03-2004 B5-0155/2004

  MOTION FOR A RESOLUTION on the appointment of a European Ombudsman for the protection of minors

21-02-2003 B5-0154/2003

  MOTION FOR A RESOLUTION on religious freedom

20-11-2002 B5-0445/2002

  JOINT MOTION FOR A RESOLUTION on the human rights situation in Equatorial Guinea

12-06-2002 RC-B5-0336/2002

  draft resolution on human rights in Equatorial Guinea

10-06-2002 B5-0361/2002

N.B.: Această propunere de rezoluţie este disponibilă doar în limba originală.

  MOTION FOR A RESOLUTION on the situation in Chechnya

04-04-2002 B5-0193/2002

Întrebări parlamentare

13

  Fraudulent commercial transactions in trade between Italy and Bulgaria

28-04-2004 E-1426/2004 Comisia

  Crisis in the high-quality knitwear (cashmere) sector

28-04-2004 E-1425/2004 Comisia

  Problems in the Italian textile industry

07-04-2004 E-1197/2004 Comisia

  Imported goods in transit held up by customs

24-03-2004 E-1021/2004 Comisia

  Services of general interest

15-03-2004 E-0908/2004 Comisia

  Proceedings for infringement of Community directives

29-07-2003 E-2508/2003 Comisia

  Charges in the tourist industry

17-07-2003 E-2507/2003 Comisia

  Olive oil

06-12-2002 E-3480/2002 Comisia

  Europeanisation of Italian law 107/90 on the production of blood derivatives

25-02-2002 P-0590/2002 Comisia

  Incentives for young farmers in Tuscany

17-01-2002 E-0007/2002 Comisia

Declarații (a şaptea legislatură)

Declaraţie de interes financiar