Corina CREȚU : a 8-a legislatură 

Grupuri politice 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Grupul Alianței Progresiste a Socialiștilor si Democraților din Parlamentul European - Membră

Partide naţionale 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Partidul Social Democrat (România)

Vicepreședintă 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Parlamentul European

Membru 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Biroul Parlamentului European
  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Comisia pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Delegația pentru relațiile cu Israel
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Delegația la Adunarea Parlamentară a Uniunii pentru Mediterana

Membru supleant 

  • 08-07-2014 / 31-10-2014 : Comisia pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Delegația la Comisia parlamentară de stabilizare și de asociere UE-Serbia

Principalele activități parlamentare 

Contribuțiile la dezbaterile în plen 
Discursurile susținute în cadrul ședințelor plenare și declarațiile scrise referitoare la dezbaterile în plen. Articolul 194 și articolul 162 alineatul (11)

Propuneri de rezoluţie 
Propunerile de rezoluție se depun cu privire la subiecte de actualitate, la cererea unei comisii, a unui grup politic sau a cel puțin 5% dintre deputați și se supun votului în ședință plenară. Articolul 123, articolul 128, articolul 130b, articolul 135

Declarații 

Declaraţie de interes financiar