Lara COMI
  • Lara
    COMI
  • Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat)
  • Vicepreședintă
  • Italia Forza Italia
  • Data nașterii: 18 februarie 1983, Garbagnate Milanese

Grupuri politice

  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat) - Membră
  • 01.07.2014 ... : Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat) - Vicepreședintă

Partide naţionale

  • 14.07.2009 / 26.01.2014 : Il Popolo della Libertà (Italia)
  • 27.01.2014 / 30.06.2014 : Forza Italia (Italia)
  • 01.07.2014 ... : Forza Italia (Italia)

Vicepreședintă

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor

Membră

  • 16.09.2009 / 04.07.2010 : Delegația pentru relațiile cu Afganistan
  • 05.07.2010 / 30.06.2014 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Mexic
  • 05.07.2010 / 30.06.2014 : Delegația la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor
  • 14.07.2014 ... : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite ale Americii
  • 19.01.2017 ... : Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor

Membru supleant

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Comisia pentru industrie, cercetare și energie
  • 16.09.2009 / 07.04.2013 : Delegația la Comisia parlamentară de cooperare UE-Rusia
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Comisia pentru industrie, cercetare și energie
  • 08.04.2013 / 30.06.2014 : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite ale Americii
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Comisia pentru afaceri economice și monetare
  • 21.01.2016 / 04.04.2017 : Comisia de anchetă privind măsurarea emisiilor în sectorul autovehiculelor
  • 19.01.2017 ... : Comisia pentru afaceri economice și monetare
  • 02.02.2017 ... : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Chile
  • 02.02.2017 ... : Comisia pentru industrie, cercetare și energie
  • 02.05.2017 ... : Delegația la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană

Activități parlamentare în plen - a șaptea legislatură

Luări de cuvânt în plen

907

Utilizarea radiodifuziunii ca instrument al diplomației UE (A7-0248/2014 - Graham Watson)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.5)

Nivelul sonor al autovehiculelor (A7-0239/2014 - Miroslav Ouzký)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.6)

Aplicarea și respectarea normelor comerțului internațional (A7-0308/2013 - Niccolò Rinaldi)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.8)

Importurile de orez originar din Bangladesh (A7-0304/2013 - Paul Murphy)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.9)

Dispozitivele medicale (A7-0324/2013 - Dagmar Roth-Behrendt)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.10)

Rapoarte în calitate de raportor

1

Rapoarte în calitate de raportor alternativ

3

Avize în calitate de raportor pentru aviz

3

AVIZ referitor la propunerea de regulament al Parlamentului European și al Consiliului privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date (Regulament general privind protecția datelor)

IMCO
28-01-2013 IMCO_AD(2013)496497

AVIZ referitor la Cartea verde: De la provocări la oportunități: către crearea unui cadru strategic comun pentru finanțarea cercetării și inovării în UE

IMCO
14-07-2011 IMCO_AD(2011)467030

AVIZ referitor la revizuirea Directivei privind siguranţa generală a produselor şi supravegherea pieţei

ITRE
09-12-2010 ITRE_AD(2010)450905

Avize în calitate de raportor alternativ pentru aviz

5

AVIZ referitor la reindustrializarea Europei în vedere promovării competitivității și a durabilității

IMCO
06-05-2013 IMCO_AD(2013)504038

AVIZ referitor la Europa, destinația turistică favorită la nivel mondial – un nou cadru politic pentru turismul în Europa

IMCO
01-03-2011 IMCO_AD(2011)454711

AVIZ referitor la internetul obiectelor

IMCO
28-04-2010 IMCO_AD(2010)439302

AVIZ referitor la Uniunea pentru Mediterana

ITRE
08-04-2010 ITRE_AD(2010)439273

AVIZ referitor la Raportul privind politica în domeniul concurenţei pe anul 2008

ITRE
04-02-2010 ITRE_AD(2010)430944

Propuneri de rezoluţie

4

Declaraţii scrise

2

Declaraţie scrisă referitoare la libertatea minorităților și a popoarelor oprimate

13-01-2014 P7_DCL(2014)0004 Caducă

Detalii

Roberta ANGELILLI , Edward MCMILLAN-SCOTT , Lara COMI , Niccolò RINALDI , Ramon TREMOSA i BALCELLS , Silvia COSTA , László SURJÁN , David CASA , Alfredo ANTONIOZZI , Marc TARABELLA , Carlo CASINI

Data deschiderii : 13-01-2014
Data limită : 13-04-2014
Numărul de semnatari : 38 - 14-04-2014

Declaraţie scrisă privind instituirea unei Zile Europene a Copilului

18-01-2010 P7_DCL(2010)0003 Caducă

Detalii

Lara COMI , Andreas SCHWAB , Jolanta Emilia HIBNER , Anna Maria CORAZZA BILDT , Christophe BÉCHU

Data deschiderii : 18-01-2010
Data limită : 04-06-2010
Numărul de semnatari : 338 - 04-06-2010

Întrebări parlamentare

172

  Application of Directive 2011/24/EU

16-04-2014 E-004953/2014 Comisia

  European Health Insurance Card

16-04-2014 E-004952/2014 Comisia

VP/HR - Tătarii din Crimeea

10-04-2014 E-004451/2014 Comisia

  Limiting the capacity of firearms

07-04-2014 E-004316/2014 Comisia

  Trade secrets

04-04-2014 E-004211/2014 Comisia

  9x19 (Parabellum) weapons calibre

18-03-2014 E-003187/2014 Comisia

  Authorisation of nutrition and health claims provided for by the EFSA: what cost to SMEs?

17-03-2014 E-003084/2014 Comisia

  VP/HR - Rights of women detained in Egypt

07-03-2014 E-002713/2014 Comisia

Declarații (a şaptea legislatură)

Declaraţie de interes financiar

Date de contact

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    10E101
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T10091
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Adresă poştală

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 10E101
    1047 Brussels