Magdi Cristiano ALLAM

Grupuri politice

  • 14.07.2009 / 13.12.2011 : Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat) - Membru
  • 14.12.2011 / 26.01.2012 : Grupul Europa Libertății și Democrației - Vicepreședinte/Membru al Biroului
  • 27.01.2012 / 30.06.2014 : Grupul Europa Libertății și Democrației - Vicepreședinte/Membru al Biroului

Partide naţionale

  • 14.07.2009 / 01.06.2010 : Unione dei Democratici cristiani e dei Democratici di Centro (Italia)
  • 02.06.2010 / 30.06.2014 : "Io amo l'Italia" (Italia)

Vicepreședinte

  • 17.09.2009 / 24.04.2012 : Delegația pentru relațiile cu Israel

Membru

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Comisia pentru cultură și educație
  • 16.09.2009 / 16.09.2009 : Delegația pentru relațiile cu Israel
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Comisia pentru transport și turism
  • 25.04.2012 / 30.06.2014 : Delegația pentru relațiile cu Israel

Membru supleant

  • 16.07.2009 / 13.12.2011 : Comisia pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne
  • 16.09.2009 / 13.12.2011 : Delegația la Adunarea Parlamentară a Uniunii pentru Mediterana
  • 16.09.2009 / 13.12.2011 : Delegația pentru relațiile cu Republica Populară Chineză
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Comisia pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale
  • 31.01.2012 / 28.03.2012 : Delegația pentru relațiile cu Republica Populară Chineză
  • 29.03.2012 / 30.06.2014 : Delegația pentru relațiile cu țările din Mashrek
  • 29.03.2012 / 30.06.2014 : Delegația la Adunarea Parlamentară a Uniunii pentru Mediterana

Activități parlamentare în plen - a șaptea legislatură

Luări de cuvânt în plen

11

Situaţia drepturilor fundamentale în Uniunea Europeană (2012) (dezbatere)

26-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-26(16)

Cadrul de control intern integrat - Protejarea intereselor financiare ale UE - combaterea fraudei

02-07-2013 P7_CRE-REV(2013)07-02(23)

Raportul privind extinderea pentru Turcia (dezbatere)

28-03-2012 P7_CRE-REV(2012)03-28(18)

Situaţia din Yemen, Bahrain, Siria şi Egipt (dezbatere)

12-10-2011 P7_CRE-REV(2011)10-12(16)

Situația creștinilor în contextul libertății religioase (dezbatere)

19-01-2011 P7_CRE(2011)01-19(10)

Acţiunea europeană privind victimele terorismului (dezbatere)

15-12-2009 P7_CRE(2009)12-15(19)

Propuneri de rezoluţie

4

  Motion for a resolution on recent cases of violence and persecution against Christians, notably in Maaloula (Syria), Peshawar (Pakistan) and the case of Pastor Saeed Abedini (Iran)

07-10-2013 B7-0451/2013

N.B.: Această propunere de rezoluţie este disponibilă doar în limba originală.

Propunere de rezoluţie referitoare la situația din Siria

10-09-2013 B7-0425/2013

Declaraţii scrise

4

Declaraţie scrisă referitoare la protecția dreptului minorilor de a menține o relație semnificativă cu ambii părinți, inclusiv în cazul în care aceștia sunt despărțiți din punct de vedere juridic sau divorțați

21-10-2013 P7_DCL(2013)0019 Caducă

Detalii

Matteo SALVINI , Lorenzo FONTANA , Giancarlo SCOTTÀ , Mara BIZZOTTO , Magdi Cristiano ALLAM , Cristiana MUSCARDINI , Sergio Paolo Francesco SILVESTRIS , Oreste ROSSI , Francesco Enrico SPERONI , Marco SCURRIA , Claudio MORGANTI , Roberta ANGELILLI , Marlene MIZZI , Viorica DĂNCILĂ

Data deschiderii : 21-10-2013
Data limită : 21-01-2014
Numărul de semnatari : 54 - 23-01-2014

Declaraţie scrisă referitoare la combaterea diabetului gestațional

09-09-2013 P7_DCL(2013)0010 Caducă

Detalii

Rolandas PAKSAS , Juozas IMBRASAS , Justina VITKAUSKAITE BERNARD , Marc TARABELLA , Anna ROSBACH , Jaroslav PAŠKA , Tadeusz CYMAŃSKI , Jolanta Emilia HIBNER , Magdi Cristiano ALLAM , Claudio MORGANTI , Małgorzata HANDZLIK

Data deschiderii : 09-09-2013
Data limită : 09-12-2013
Numărul de semnatari : 65 - 10-12-2013

Declaraţie scrisă privind necesitatea abandonării monedei euro în favoarea revenirii la monedele naționale

12-03-2012 P7_DCL(2012)0015 Caducă

Detalii

Mario BORGHEZIO , Magdi Cristiano ALLAM , Philippe de VILLIERS , Nigel FARAGE , Francesco Enrico SPERONI

Data deschiderii : 12-03-2012
Data limită : 14-06-2012
Numărul de semnatari : 28 - 14-06-2012

Declaraţie scrisă privind libertatea de expunere în locurile publice a simbolurilor religioase reprezentative pentru cultura şi identitatea unui popor

23-11-2009 P7_DCL(2009)0064 Caducă

Detalii

Sergio Paolo Francesco SILVESTRIS , Mario MAURO , David-Maria SASSOLI , Mario BORGHEZIO , Magdi Cristiano ALLAM

Data deschiderii : 23-11-2009
Data limită : 11-03-2010
Numărul de semnatari : 129 - 15-03-2010

Întrebări parlamentare

34

  VP/HR - Protecting the Italian-speaking community in Crimea

17-03-2014 E-003089/2014 Comisia

  Automatic retentions from foreign payments to Italy

18-02-2014 E-001845/2014 Comisia

  Quarterly report on the euro area

07-02-2014 E-001289/2014 Comisia

  Unlawful nature of the Fiscal Compact

31-01-2014 E-001012/2014 Comisia

  Recognition of certain agricultural products

18-11-2013 E-013083/2013 Comisia

  Labelling of products based on truffles

18-11-2013 E-013082/2013 Comisia

  Occupied Territories

06-11-2013 E-012580/2013 Comisia

  Reduction of TNT Express workforce in Italy

10-07-2013 E-008295/2013 Comisia

  Ban on the Syrian Islamic terrorist organisation Jabhat Al-Nusra (Victory Front)

09-07-2013 P-008210/2013 Consiliul

Declarații (a şaptea legislatură)

Declaraţie de interes financiar