Petras AUŠTREVIČIUS
  • Petras
    AUŠTREVIČIUS
  • Gruppen Alliansen liberaler och demokrater för Europa
  • Ledamot
  • Litauen Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis
  • Född: 16 maj 1963, Vilnius

Politiska grupper

  • 01.07.2014 / 04.11.2014 : Gruppen Alliansen liberaler och demokrater för Europa - Ledamot
  • 05.11.2014 / 31.01.2017 : Gruppen Alliansen liberaler och demokrater för Europa - Vice ordförande
  • 01.02.2017 ... : Gruppen Alliansen liberaler och demokrater för Europa - Ledamot

Nationella partier

  • 01.07.2014 ... : Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (Litauen)

Ordförande

  • 16.10.2014 ... : Delegationen för förbindelserna med Afghanistan

Ledamot

  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Underutskottet för mänskliga rättigheter
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Utskottet för utrikesfrågor
  • 14.07.2014 / 15.10.2014 : Delegationen för förbindelserna med Afghanistan
  • 16.10.2014 ... : Delegationsordförandekonferensen
  • 19.01.2017 ... : Utskottet för utrikesfrågor
  • 19.01.2017 ... : Underutskottet för mänskliga rättigheter

Suppleant

  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Utskottet för regional utveckling
  • 14.07.2014 ... : Delegationen till den parlamentariska associeringskommittén EU–Moldavien
  • 14.07.2014 ... : Delegationen till den parlamentariska församlingen Euronest
  • 24.06.2016 / 13.12.2017 : Undersökningskommitté för att undersöka påstådda överträdelser och missförhållanden vid tillämpningen av unionsrätten i fråga om penningtvätt, skatteundandragande och skatteflykt
  • 19.01.2017 ... : Utskottet för regional utveckling

Kontakter

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    08G302
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Winston Churchill
    M02014
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postadress

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 08G302
    1047 Brussels