Renato SORU
  • Renato
    SORU
  • Gruppen Progressiva förbundet av Socialdemokrater i Europaparlamentet
  • Ledamot
  • Italien Partito Democratico
  • Född: 6 augusti 1957, Sanluri (CG)

Politiska grupper

  • 01.07.2014 / 09.05.2016 : Gruppen Progressiva förbundet av Socialdemokrater i Europaparlamentet - Ledamot
  • 10.05.2016 / 15.05.2017 : Grupplösa - Ledamot
  • 16.05.2017 ... : Gruppen Progressiva förbundet av Socialdemokrater i Europaparlamentet - Ledamot

Nationella partier

  • 01.07.2014 ... : Partito Democratico (Italien)

Ledamot

  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Utskottet för ekonomi och valutafrågor
  • 14.07.2014 ... : Delegationen för förbindelserna med Israel
  • 14.07.2014 ... : Delegationen till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavsområdet
  • 19.01.2017 / 14.05.2017 : Utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd
  • 15.06.2017 ... : Utskottet för ekonomi och valutafrågor

Suppleant

  • 08.07.2014 / 09.05.2016 : Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
  • 10.10.2014 / 09.05.2016 : Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Turkiet
  • 19.01.2017 / 15.05.2017 : Utskottet för ekonomi och valutafrågor

Kontakter

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    15G134
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T06123
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postadress

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 15G134
    1047 Brussels