Max ANDERSSON
  • Max
    ANDERSSON
  • Gruppen De gröna/Europeiska fria alliansen
  • Ledamot
  • Sverige Miljöpartiet de gröna
  • Född: 26 oktober 1973, Solna

Politiska grupper

  • 01.07.2014 ... : Gruppen De gröna/Europeiska fria alliansen - Ledamot

Nationella partier

  • 01.07.2014 ... : Miljöpartiet de gröna (Sverige)

Ledamot

  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Utskottet för rättsliga frågor
  • 14.07.2014 / 31.01.2017 : Delegationen för förbindelserna med Folkrepubliken Kina
  • 19.01.2017 ... : Utskottet för rättsliga frågor

Suppleant

  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Utskottet för konstitutionella frågor
  • 14.07.2014 ... : Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Turkiet
  • 14.07.2014 ... : Delegationen för förbindelserna med Schweiz och Norge, till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Island och till EES gemensamma parlamentarikerkommitté
  • 19.01.2017 ... : Utskottet för konstitutionella frågor
  • 19.01.2017 ... : Delegationen för förbindelserna med Indien

Kontakter

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    04E250
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T05038
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postadress

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 04E250
    1047 Brussels