Miguel ARIAS CAÑETE : 3:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 25-07-1989 / 11-02-1990 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot
  • 12-02-1990 / 18-07-1994 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Popular (Spanien)

Vice ordförande 

  • 26-07-1989 / 13-12-1990 : Budgetkontrollutskottet

Ledamot 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Budgetutskottet
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Budgetutskottet
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underutskottet för fiskerifrågor
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna

Suppleant 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling