Georgios ANASTASSOPOULOS : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 27-07-1994 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot
  • 28-07-1994 / 19-07-1999 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Nea Dimokratia (Grekland)

Vice talman 

  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Europaparlamentet
  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Europaparlamentets presidium
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentet
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentets presidium

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för institutionella frågor
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Japan
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Japan
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för institutionella frågor

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för rättsliga frågor och medborgarrätt
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Japan
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för rättsliga frågor och medborgarrätt
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med Japan
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med Japan