Paraskevas AVGERINOS : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 05-09-1994 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot
  • 06-09-1994 / 19-07-1999 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Panellinio Socialistiko Kinima (Grekland)

Vice talman 

  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Europaparlamentet
  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Europaparlamentets presidium
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentet
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentets presidium

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 16-02-1995 : Budgetutskottet
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underutskottet för mänskliga rättigheter
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Transkaukasien
  • 17-02-1995 / 15-01-1997 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelser med Transkaukasien
  • 16-01-1997 / 17-02-1997 : Utskottet för regionalpolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underutskottet för mänskliga rättigheter
  • 17-02-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 17-02-1995 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
  • 13-02-1995 / 15-01-1997 : Utskottet för utveckling och samarbete
  • 16-01-1997 / 03-02-1997 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Ukraina, Vitryssland och Moldova
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med Ukraina, Vitryssland och Moldova
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med Ukraina, Vitryssland och Moldova