Magdeleine ANGLADE : 2:a valperioden 

Politiska grupper 

  • 24-07-1984 / 11-10-1987 : Gruppen Europeiska demokratiska alliansen - Ledamot
  • 12-10-1987 / 24-07-1989 : Gruppen Europeiska demokratiska alliansen - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 24-07-1984 / 07-02-1988 : Centre national des indépendents et paysans (Frankrike)
  • 08-02-1988 / 24-07-1989 : Centre national des indépendants (Frankrike)

Vice ordförande 

  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna

Ledamot 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för politiska frågor
  • 21-01-1987 / 20-02-1987 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 22-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för kvinnors rättigheter
  • 20-02-1987 / 18-12-1987 : Budgetkontrollutskottet

Suppleant 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för socialfrågor och sysselsättning
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för institutionella frågor
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för politiska frågor